مژگان سهرابی*

صبح با پدر جون رفتن بیرون. کوله پشتی شو باز کردم و با مقدار زیادی خرت و پرت که مال خودش نبود روبرو شدم. همه رو ریختم توی سینی و صبر کردم تا برگرده. تا چشمش به وسایل افتاد گفت: چرا به کوله ام دست زدی؟
من: میخواستم کیفتو بشورم. حالا بهم بگو اینا مالِ کیه؟ با جدا کردن تک تک وسایل اسم صاحب هر کدوم رو گفت: این مدادِ سیناست… این خط کشِ علی… این تراشِ مهدی… این توپِ ممدحسن… این زنگِ شروین… و…
من: خودت همه چی داشتی، چرا وسایل دوستاتو آوردی خونه؟ اصلاً اجازه گرفتی؟
این: ای بابا… مدرسه که مثِ خونه نیس٫ همه از وسایل هم استفاده میکنیم. اجازه ام نمیگیریم.
من: دوستات میدونن که وسایلشون الان توی خونه ی ماست؟
این: نمیدونم… شاید بدونن… شاید ام ندونن!
من: میدونی به کی میگن دزد؟!
این: میدونم! آقا دزده ماشین آدما رو میدزده! اگه درِ خونه رو قُلف نکنی، خونه رو میدزده!
من: عزیزم، همه ی دزدها آقا نیستن. دزدهای خانم و بچه ام داریم! هر کسی بدون اجازه و یواشکی وسایل دیگران رو برداره دزده. ممکنه ماشین بدزده یا یه مداد کوچولو!
بدون اینکه حرفی بزنه به حرفام گوش داد و بعد از چند دقیقه رفت یه کیسه نایلون آورد و همه ی خرت و پرت ها رو ریخت توش و گفت: پاشو منو بِبَر زندون. بی اجازه وسایل دوستامو آوردم خونه. من دزد ام!
نشوندمش جلوم و گفتم: نه تو دزد نیستی. اشتباه کردی. فردا با هم میریم وسایل دوستاتو پس میدیم و شما از اونا معذرت خواهی میکنی، از خانمتون خواهش میکنم به بچه‌ها یاد بده بدون اجازه به وسایل هم دست نزنن و اگه چیزی امانت گرفتن، پس بِدَن. چشاش برق زد و با خنده ای شیطنت آمیز گفت: اگه میبُردیم زندون، فرار میکردم! تنهایی حوصله ام دَر میره!!!

ادامه دارد…

*هنر آموز رشته حسابداری

دیدگاهها

دیدگاه ها (۱ دیدگاه)

  1. سعاد

    سلام خانم سهرابی گرانقدر.در روش تربیتی صحیح هرگز نباید از این قبیل کلمات استفاده کرد در برخورد با دانش آموز و یا کودکی که وسایل شخصی کسی دیگر را برداشته باید به توضیح فعل نادرست پرداخت.از حق و حقوق گفت .چون کودک مفهوم مالکیت را می داند در این مورد یعنی مالکیت گفتگو کرد.در مورد احساسش وقتی وسایلش را برمی دارند سوال کرد و منتظر جواب نشست تا درکی از احساس دیگران پیدا کند در اینجا نباید موعظه کنیم …..استفاده از کلمه ی دزد نوعی برچسب زنی به کودک می باشد هرچند برای او توضیح هم داده شود اما بدون آنکه بخواهیم برچسب خواهیم زد..بهتر است از ابتدا عبارتی را به کارنبریم که درآن اصطلاح (دزد )بکاررفته باشد این چنین است که می گوید به من دستبند بزن..من در مدرسه با کودکانی مواجه هستم که این کار را می کنند بعد از گفتگو در مورد موضوعاتی که مطرح کردم علت را جویا می شوم..شناخت علت خودش پروژه ی جداگانه و بسیار حساس در بکار بردن عبارات است زیرا اگر کمی سهل انگاری کنیم به کودک جهت خواهیم داد و او تایید کننده می شود انوقت علت اصلی رفتار را نخواهیم دانست .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی