دکتر محمد مهرافزون معاون مدیر کل آموزش و پرورش استان لرستان و رئیس آموزش و پرورش شهرستان بروجرد دارای دکتری جغرافیا و  از شخصیتهای علمی ،فرهنگی و رسانه ای استان لرستان و شهر بروجرد است که به تازه گی سکان آموزش و پرورش شهرستان بروجرد را به عهده گرفته است . خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فانوس با ایشان مصاحبه ای انجام داده است که در ادامه می آید.

 

جناب دکتر مهر افزون شما به عنوان معاون مدیر کل و رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان بروجرد که دستی هم بر رسانه دارید نقش رسانه ها در تعلیم و تربیت را چگونه تبیین می کنید ؟

یکی از عناصر مهم و اساسی زندگی گروهی انسان ها ارتباط است به گونه ای که ارتباط سنگ بنای جامعه و هسته اصلی ساختمان اجتماعی بشر است همه بر این امر واقفیم که یکی از ابزار های موثر و مفید در شناساندن ارزش ها و هنجارهای جامعه رسانه است.از طرفی دیگر یکی از نیازهای بشر امروزی تعلیم و تربیتی است که فراگیران را برای رویارویی با چالش های مختلف و غیر قابل پیش بینی آماده می سازد و انسان موجودی همواره در حال شدن و حرکت و دگرگونی است و رسانه این قدرت را دارد که انسان را به سمت خرد ورزی آگاهانه و عالمانه هدایت نماید و رسانه می تواند یک  پتانسیل قوی برای نظام تعلیم و تربیت باشد به گونه ای که افراد را به سمت مطالعه وتحقیق وخردورزی سوق دهد.براساس سند تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران مبنای اصلی تشکیل جامعه سالم انتخاب و التزام آگاهانه و اختیاری نظام معیار اسلامی در عرصه زندگی اجتماعی و روابط جمعی میان انسان هاست و برای اینکه ما به این نتیجه برسیم قطعاً نیازمند رسانه و ورود آن در عرصه نظام تعلیم و تربیت هستیم .

رسانه ها چه نقشی در تربیت اخلاقی مردم و دانش آموزان و همچنین جامعه دارند ؟

امروزه گستردگی و تأثیر عناصر رسانه ای بر هیچ کس پوشیده نیست قطعاً بر این موضوع واقفیم که رسالت رسانه ها اطلاع رسانی، فرهنگ سازی، هدایت و راهنمایی و افزایش آگاهی هاست که قطعاً در تمام این اهداف باید مقاصد تربیتی نهفته باشد.رسانه ها در تربیت دانش آموزان نقش منفی یا مثبت ایفا می کنند ودانش آموزان از طریق رسانه ها به صورت ناآگاهانه تأثیراتی می پذیرند که حتی خودشان هم متوجه این تأثیر نمی شوند و به مرور این تأثیرات در زندگی هایشان بروز می کند.رسانه ها می توانند با دعوت به خوبی ها و ارزش های اخلاقی جوانان را تربیت نمایند.به عبارت دیگر رسانه ها می توانند با دادن بینش های لازم جوانان را تربیت نمایند همانگونه که با دادن نگرش غلط می تواند از آن ها سو استفاده کنند.رسانه ها شایسته است که از طریق آموزش دروس و بررسی مشکلات جوانان و ارایه راه حل ها مهارت ها و نیاز های زندگی به پرورش ابعاد مختلف انسان بپردازندو دانش آموزان را نسبت به اهداف زندگی آگاه تر سازند .

شما که به عنوان مسول آموزش و پرورش بروجرد هستید، بیان نمائید که آموزش و پرورش بروجرد با چه مشکلاتی مواجه است ؟ راهکار شما برای برون رفت از این مشکلات چیست ؟ آیا آموزش و پرورش باید جناحی عمل کند یا فرا جناحی ؟

به سوالات خوبی اشاره کردید در پاسخ باید گفت با صراحت بیان می کنم که آموزش و پرورش بروجرد یک نهاد فراجناحی و مردمی است و این قول را به مردم  فهیم و نعیم بروجرد و فرهنگیان  گرانمایه وگرانپایه می دهم که این نهاد هیچ وقت تا زمانی که بنده ریاست آن را بر عهده دارم به صورت جناحی عمل نخواهد کرد و اعتدال ورزی و دانش آموز محوری را پایه و اساس و نقشه کار خود قرار خواهم داد و اما در پاسخ به سوال دیگر باید عرض کنم که مشکلات عمده ای در آموزش و پرورش بروجرد وجود دارد که این مشکلات بر کیفیت آموزشی قطعاً تاثیر می گذارد.مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری باعث شده است آموزش و پرورش نتواند به اهداف خود برسد همچنین مدارس دو نوبته تراکم کلاس ها و کمبود امکانات از دیگر مشکلات آموزش و پرورش بروجرد است. در حال حاضرمهم ترین مشکل آموزش و پرورش کمبود منابع مالی و انسانی است و برهمین اساس خروجی نیروی انسانی مجرب در آموزش و پرورش بروجرد از ورودی آن بیشتر است . البته راهکار ما برای تأمین نیروی انسانی مجرب استفاده از نیروهای متخصص بومی و افزایش سهمیه دانشگاه فرهنگیان ویژه داوطلبان بروجردی در آزمون سراسری است و من از نمایندگان محترم شهرستان بروجرد تقاضا دارم که آموزش و پرورش بروجرد را در این ارتباط یاری نمایند از طرف دیگر دولت باید توجه ویژه ای به آموزش و پرورش داشته باشد تا امر آموزش با چالش و مشکل مواجه نشود.در وضعیت کنونی رویکرد آموزش و پرورش بروجرد حل مسائلی نظیرکمبودفضاهای آموزشی،۶۰%بافت های فرسوده،سیستم های گرمایشی،نبود تجهیزات و امکانات و هوشمندسازی مدارس در کمال آرامش و آسایش است و در این راستا همواره ما باید از ظرفیت و قابلیت خیرین به عنوان بازوان توانمند آموزش و پرورش استفاده نمائیم .

–  جناب آقای مهر افزون نظر شما درباره ی عملکرد شورای آموزش و پرورش چیست ؟

به نظر بنده شورای آموزش و پرورش نباید صرفاً محلی برای ارایه گزارش عملکرد باشد بلکه سیاست و رویکرد شورا باید تصمیم سازی، نظارت و پیگیری مصوبات باشد و از تمام کارشناسان و متخصصان علوم مختلف حوزه نظام تعلیم و تربیت دعوت می نمایم که ما را در این امر مهم یاری فرمائید.

– آموزش و پرورش چگونه می تواند در ارتقای فرهنگ و آموزش های شهروندی موثر باشد ؟

تحصیل ۵۳ هزار دانش آموز در مدارس شهر بروجرد یک ظرفیت کم نظیر برای توسعه فرهنگ شهروندی و آموزش های شهروندی است به گونه ای که دارالقرآن ها،پژوهش سرای دانش آموزی، سالن های ورزشی کانون های تربیتی و اردوگاه های آموزش و پرورش از بسترهای مستعد برای ارتقای سطح فرهنگ و آموزش است که با برنامه های کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت با هماهنگی و همکاری نهادهای چون شورای شهر و شهرداری می توان به توسعه و تعمیق برنامه های آموزشی و ارتقا سطح آگاهی عمومی گام های موثری برداشت .

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی