در ایران معمولا مرسوم شده تا وقتیکه اتقاقی رخ نداده ، همه چیز بصورت عادی ونرمال گل وبلبل وانمود میگردد، اما به محض رخداد یک حادثه در هر حوزه ای که باشد چه دولت چه قوه مقننه وقوه قضاییه اما از پس حادثه سریعا به دنبال تنبیه یا مواخذه  در پایین ترین سطح  مدیریتی یا مسئولیت هستیم.

 آنچه در حوزه مدارس غیر دولتی باید به آن توجه جدی شود سه عنصر اصلی معلم ،دانش آموز و مدرسه و سایر عناصر و حلقه های واسط و رابط این سه عنصر اصلی میباشد که باید جزء دغدغه های اساسی جامعه آموزش وپرورش برای نیل به توسعه قرارگیرد دستیابی به توسعه دورن زا و داخلی در ایران بدون اتکا به ظرفیت ومشارکت مردم میسر نخواهد شد. مدارس غیردولتی ظرفیت خوبی برای مشارکت مردم فراهم آورده وتوانسته بار سنگینی از دوش آموزش وپرورش بردارد.هرچند در این مسیر حب و بغض ها  ،دست اندازیها و اظهارات نسنجیده درکتمان خدمات مدارس غیردولتی و مردم به آموزش وپرورش انجام گرفته و گاهی کلیه خدمات این نهاد نادیده گرفته شده است . درنتیجه برای اجتناب از این امر و برای حفظ جایگاه مدارس غیردولتی  باعث شده کلیه متولیان امر برای حضور مردم در آموزش وپرورش و حفظ مشارکت مردم در مدارس غیردولتی تدبیراندیشه کنند و زمینه جلب و فعالیت حداکثری این مدارس فراهم شود اما برای اینکه چنانچه کاستی هایی دراین مجموعه باشد مرتفع گردد باید به اصلاح روند نظارت و بازرسی های جدی وارائه بازخورد به مجریان اهتمام نمود . افزایش کیفی درگرو نظارت جدی که حلقه اصلی کامیابی و ناکامی مدیران است باید مورد توجه باشد . حال که مدارس غیردولتی با همه کاستی های موجود درآموزش وپرورش ،به نحوی شایسته از عهده امور محوله برآمده اند ، نباید کلیه خدمات وزحمات این مجموعه و در راس آن آموزش وپرورش نادیده انگاشته شود.آنچه مورد توجه قرارگیرد اینکه نکات منفی بزرگنمایی نشود و درطرف دیگر گذشت ،جوانمردی وقناعت طبع معلمین کوچک شمرده نشود، نباید معلم نیشابوری که به خاطر حفظ جان دانش آموزش خود را فدا نموده ودیرک دروازه به سرش برخورد نمود یا معلم خاشی که برای حفظ جان دانش آموزانش خود را سپربلا نمود و دیوار رویش تخریب شد و … به فراموشی سپرده شود .

اما موضوعی که این روزها در همه محافل دست بدست میشود و همه با دید کارشناسی در این مورد اظهار نظر میکنند حادثه تلخ مدرسه غیردولتی اسوه حسنه در زاهدان میباشد دراین رهگذر ابتدا روی سخنم با مسئولین و اخذ پاسخ چند سوال که از ذهن همگان گذر میکند می باشد. تا کی باید جان کودکان این استان درخطرباشد و چرا قبل از حدوث واقعه چاره جویی نمیشود ؟ چه خطراتی درکمین دانش آموزان محروم این استان است ؟ آیا میدانید چند هزارکودک این استان در سرما  وگرما  با چه مشکلات و مصائبی درکلاس درس حاضرمیشوند ؟ وسیله گرمایش و سرمایش اتاق کلیه مسئولین اسپیلت هست چرا برای مدارس چراغ نفتی ؟ نمایندگان محترم استان کجای این قضایا قرار دارند و چه اقدامات مفیدی برای رفع این مشکلات انجام داده اند.؟ چرا ما هیچ وقت از گذشته درس عبرت نمیگیریم ؟ وچراهای دیگر…

 از حادثه شین آباد زمان زیادی نمیگذرد که بازدوباره حادثه مدرسه اسوه حسنه اتفاق افتاد.البته حوادث ناگوار درمدارس ایران به یک امرطبیعی تبدیل شده است یکروز خبرتجاوز در مدارس ، روز دیگرخبر واژگونی سرویس مدارس و ضرب وجرح معلم و…. مطابق اعلام مسئولین آموزش وپرورش یک سوم مدارس ایران ناایمن هستند که اگرچاره اندیشی نشود هرروز شاهد حوادث ناگوارتر خواهیم بود که یک به یک پس ازمدتی به فراموشی سپرده میشود و اذهان غبار،گرفته برای ما یک عادت شده است . مردم استان سیستان و بلوچستان مردمی بسیارنجیب ، صبور ،قانع وسخت کوش هستند ،مردمی که سخت ترین شرایط را تحمل کرده اندو باز در صحنه حضور دارند مانند انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ که بالاترین درصد مشارکت را داشته اند. مردمی که دیرزمانی هست که ریه هایشان پرشده از دود علاء الدین و چراغهای نفتی و از غبارطوفان ها ، طوریکه حتی برخی ایام آلودگی هوای زاهدان به مراتب بالاتر از آلودگی تهران میشود . نماینده محترم، شما بهتر از هرکسی اهمیت گازرسانی وتسریع در این موضوع را درک نموده واز مردم مظلوم استان که درصفهای طویل، سیلندرگاز به دوش میکشند وکمرشان ازحمل گالن های نفت وآب خمیده شده خجالت بکشید و مطمئنا اگر این امر تاکنون محقق شده بود حالا شاهد اتفاقی دلخراش در زاهدان نبودیم . استانی که پایین ترین سرانه فضای آموزسی را درکشور دارد وهنوز مدارس کپری درآن وجود دارد البته که انتظار داشتن وسایل وامکانات حداقلی افتتاح یک مدرسه غیردولتی مثل داشتن تاییدیه نوسازی ،کپسول اطفا حریق وحتی آموزش مسائل اولیه ایمنی وآتش نشانی امری محال وبعید به نظر میرسد . تا چند روز دیگر این حادثه هم مثل حوادث دیگر: حادثه مدرسه شهیدرحیمی روستای نوکجو خاش به فراموشی سپرده میشود و ما می مانیم و همچنان برای حوادث مدارس یاداشت نگارش میکنیم .

حال با کلیه تفاسیر فوق لازم است مسئولین آموزش وپرورش در یک اقدام ضربتی وفوری از مدارس بازدید نمایند والبته مهم نیست که ایرادات و نواقص مرتفع گردد اما گام مهمی برای دستیابی به یک آمار دقیق و قابل اتکا دست بر می داریم . و از نمایندگان محترم نیز انتظار میرود اکنون که در فصل بستن بودجه کشور هستیم بجای پرداختن به مسائل حاشیه ای دست در دست هم داده وقدرتمندانه مثل نمایندگان استانهای برخوردار با چانه زنی و لابی گری و سایر رمز و رموزی که خود عزیزان در چنته دارند بودجه ای در خور و  شایسته برای رفع معضل مدارس بردارند .

پاییز گذشت و پاییزها میگذرد اما برای خانواده های داغدار همچنان این پاییز برگ ریزان ادامه دارد وتمام شدنی نیست زیرا این پاییز همان پاییزی هست که گل های غنچه شان پرپرشدند. داغ شان سنگین است طوریکه در خیال هم نمیگنجد .

 

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی