مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان، سرفصل‌ها و منابع آزمون‌های مرحله اول و دوم المپیادهای علمی شیمی، زیست‌شناسی، ادبی و فیزیک را اعلام کرد.

به گزارش  فانوس به نقل از  فارس، شیوه امتحان المپیاد علمی شیمی در مرحله اول به صورت چهار گزینه‌ای بوده و سرفصل‌های این مرحله نیز کتاب‌های شیمی سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه است.

شیوه امتحان مرحله دوم نیز به صورت چهار‌گزینه‌ای خواهد بود و سر فصل‌های آن کتاب‌های شیمی سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه در سطح شیمی عمومی ۱ و ۲  دانشگاه است.

در خصوص المپیاد علمی ادبی نیز منابع درسی کتاب‌های فارسی پایه دهم، یازدهم و علوم و فنون ادبی ۱ و ۲ است؛ زبان عربی نیز شامل ادبیات، احادیث، ضرب‌المثل‌هاست.

در شعر هم منابع اعلام شده شامل شاهنامه فردوسی به تصحیح جلال خالقی مطلق چاپ دایره‌المعارف بزرگ اسلامی ( رستم و اسفندیار)، بوستان سعدی به تصحیح غلامحسین یوسفی (از آغاز باب دوم تا پایان باب پنجم )، پیشاهنگان شعر فارسی به کوشش محمد دبیر سیاقی(اشعار کتاب از آغاز تا ابتدای شاعران دیگر) است.

همچنین در خصوص نثر هم گلستان سعدی به تصحیح غلامحسین یوسفی( تمامی کتاب)، قابوس نامه به تصحیح غلامحسین یوسفی( از آغاز باب ۳۰ تا پایان باب ۴۴)، سمک عیار به تصحیح پرویز ناتل خانلری چاپ بنیاد فرهنگ ایران(صفحات ۱-۶۶) انتخاب شده است.

برای شعر معاصر نیز منابع نیما یوشیج (افسانه، ققنوس، اجاق سرد) ، فروغ فرخزاد ( از دفتر تولدی دیگر: آن روزها، باد ما را با خود می‌برد، جمعه ، تولدی دیگر/ ا دفتر ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد: دلم برای باغچه می‌سوزد)، مهدی اخوان ثالث (ا دفتر زمستان، سگ‌ها و گرگ‌ها، سترون/از دفتر از این اوستا : قصه شهر سنگستان، پیوندها و باغ، روی جاده نمناک /از دفتر آخر شاهنامه: نادر با اسکندر، میراث، گفت‌وگو) تعیین شده است.

برای داستان معاصر هم صادق هدایت ( دو داستان کوتاه«سگ ولگرد» و «داش آکل»)، محمد علی جمالزاده (داستان کوتاه «فارسی شکر است» )ملاک آزمون خواهد بود.

در زمینه نمایشنامه هم غلامحسین ساعدی ( چوب به دست‌های ورزیل) و برای اطلاعات و درک ادبی، (‌فاقد منبع مشخص ) اعلام شده است.
گفتنی است توضیحات و شروح منابع معرفی شده ، ضرورتا ملاک طرح سوال نیستند.

همچنین المپیاد علمی زیست شناسی منابع مرحله اول آن، کتاب‌های زیست شناسی دبیرستان است.
همچنین انتظار می‌رود که دانش‌آموزان شناخت کافی از مطالب کتاب‌های فیزیک و شیمی دبیرستان نیز داشته باشند.

المپیاد علمی فیزیک نیز منابع آزمون مرحله اول در سال ۹۷-۹۸ را به شرح زیر اعلام کرد:
۱) کتاب های علوم متوسطه اول
۲) کتاب های فیزیک پایه ۱۰، ۱۱، و ۱۲ در متوسطه دوم
۳) کتاب‌های ریاضی تا آخر پایه ۱۱

لازم به یادآوری است که تمام این کتاب‌ها مربوط به رشته ریاضی- فیزیک است.

در روزهای آتی منابع سایر رشته‌های المپیاد علمی از طریق پورتال مرکز اعلام خواهد شد.

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی