شرایط اقتصادی در حال حاضر کشور روند آسیب های اجتماعی از جمله فقر، اعتیاد، طلاق و … را افزایش خواهد داد.

امروزه با توجه به نوسانات ارزی در جامعه، تاثیرات متفاوتی را بر روحیه ی مردم جامعه می توان دید که قسمت عمده آن بر روی جوانان مجرد و سرپرست های خانوار مشهود است.

بعد از کمی هم صحبت شدن با مجرد ها می توان دریافت که دیگر کسی تمایلی به تشکیل خانواده و قبول مسئولیت ندارد.

از دیگر اثرات نابسامانی های اقتصادی می توان به افزایش مشکلات اجتماعی نظیر دزدی، خودکشی، اعتیاد و طلاق اشاره کرد.

هنگامی‌که روز به روز نا امیدی در افراد افزایش پیدا می کند و امید به زندگی کم می شود افراد ممکن است دست به خودکشی بزنند.

اما چاره ی این مشکلات چیست؟

آیا باید با تمرکز روی همه ی این مشکلات دست از زندگی کشید؟

آتاناز قشقایی؛ خبرنگار ماهنامه سوم خرداد گفت و گویی  را با محمد روزبهانی؛ جامعه شناس، آسیب شناس اجتماعی و مدیر سایت خبری فانوس داشته است که از نظر شما خوانندگان عزیز می گذرد.

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

محمد روزبهانی هستم جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی.

به نظر شما اتفاق های اخیر در جامعه که تحت عنوان نوسانات ارزی می باشد، چه تاثیری در روحیه ی مردم جامعه داشته است؟

نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن بر افزایش قیمت کالاهای اساسی و ضروری و حتی غیر ضروری باعث در هم ریختگی ذهنی بسیاری از افراد جامعه شده است. چشم انداز آینده کشور با پایین بودن امید به آینده زندگی برای شهروندان مثبت نیست. وقتی فردی به آینده خود امیدوار نباشد مطمئنا در زندگی زمان حال او هم تاثیر منفی خواهد گذاشت.

از نظر شما نا امیدی چه تاثیری بر آمار ازدواج و طلاق می تواند داشته باشد؟

ازدواج نیازمند شرایط احساسی، فکری، اقتصادی و اجتماعی مناسبی است. در حال حاضر جوانان به دلیل رکود اقتصادی، گرانی، بیکاری و پایین بودن امید به زندگی گرایش کمتری به ازدواج دارند و شرایط اقتصادی جامعه اجازه ازدواج راحتی را به آن ها نخواهد داد. به طور قطع در شرایط حاضر میزان ازدواج رو به کاهش خواهد بود. تاثیر شرایط بد اقتصادی حال حاضر بر افزایش میزان طلاق  قابل انکار نیست و حتما این شرایط بد اقتصادی بر روند زندگی خانواده ها تاثیر منفی خواهد گذاشت.

شرایط موجود برای جوانان و افراد تحصیل کرده‌ی جامعه چه جوی را به وجود آورده است؟

در حال حاضر به دلیل این که افراد جامعه به خصوص جوانان و افراد تحصیل کرده، آینده را برای خودشان مبهم می بینند بیشتر فکر خود را روی مهاجرت به کشورهای دیگر متمرکز می کنند.

آیا افراد از وضعیت آینده ی خود پس از مهاجرت اطمینان کامل خواهند داشت و این کار را راه حلی مناسب می بینند؟

به طور قطع هر فردی در صورت وجود شرایط مناسب زندگی در کشور خودش تمایلی به مهاجرت ندارد.

فرد زمانی به فکر مهاجرت می افتد که در کشور خودش بین شرایط مطلوبی که در ذهن دارد و شرایط  زندگی واقعی اش فاصله ی زیادی باشد. در این صورت تمایل به مهاجرت و رسیدن به شرایط مطلوب زندگی در کشوری دیگر برای فرد افزایش خواهد یافت.

متاسفانه هر روز با خبر های متفاوتی از جمله دزدی، خودکشی و قتل افراد روبرو می شویم که دلایل متفاوتی دارند. آیا آثار مخرب این وضع قابل پیشگیری یا حل شدن است؟

شرایط اقتصادی حال حاضر کشور روند  آسیب های اجتماعی از جمله فقر، اعتیاد، طلاق، سرقت، جرائم خرد و سایر آسیب های اجتماعی را افزایش خواهد داد.

بی ثباتی اقتصادی یکی از عوامل اصلی و موثر در افزایش آسیب های اجتماعی و بزهکاری اجتماعی است.

با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی پیش روی جامعه ما، افق روشنی برای جامعه و افراد دیده نمی شود.در صورتی که دولت بتواند شرایط ثبات اقتصادی را برگرداند و به مرور رونق اقتصادی ایجاد نماید در آن صورت  آمار بعضی از این آسیب ها روند کاهشی پیدا خواهند کرد.

به تبع افزایش آسیب های اجتماعی، آمار خشم و ضرب و شتم نیز بالا می رود این افزایش خشم افراد، جامعه را به چه سمتی سوق میدهد و نتیجه‌ی آن چیست؟

در شرایط نامتعادل اقتصادی و اجتماعی میزان سطح مدارای افراد در روابط اجتماعی بسیار کاهش پیدا می کند. وقتی در روابط اجتماعی مدارا و تسامح نباشد به جای آن با افزایش خشونت روبرو هستیم. همچنین خشونت، خشونت تولید می کند. وقتی جامعه ای در روابط اجتماعی از خشونت استفاده کند به تولید متقابل خشونت می انجامد و در نهایت این جامعه در چرخه ای به نام چرخه خشونت گرفتار خواهد شد.

شرایط به وجود آمده در حال حاضر حتی کودکان و نوجوانان را هم درگیر کرده و می بینیم یک کودک ۸ ساله هم از گرانی دلار می گوید!

در آخر با توجه به این که آینده ی خوبی برای کودکان، نوجوانان و جوانان این جامعه دیده نمی شود و روز به روز مردم نا امید تر می شوند، شما چه راه حلی را پیشنهاد می‌کنید؟

البته امید همیشه هست ولی در جواب چه باید کرد؟ در واقع باید هم در روابط بین دولت و مردم  و هم در روابط دولت ایران با سایر کشورها به سمت تنش زدایی حرکت کنیم.

در آخر از شما و رسانه ی خوبتان تشکر می کنم و آرزوی موفقیت برایتان دارم.

 

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی