فیلم‌ساز ایسلندی با اشاره به اینکه دوران کودکی در شکل‌دهی شخصیت انسان‌ها بسیار تاثیرگذار است، گفت: سینما نیز باید دِین خود را در تربیت کودکان ادا کند.گودرون راگنارسدوتیر که با فیلم «بچه های تابستان» در بخش رقابتی سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان ایران شرکت کرده بود، این حضور را یک تجربه خوب و تاثیرگذار توصیف کرد.
وی م روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره طرح داستان «بچه‌‎های تابستان»، گفت: داستان این فیلم حول و حوش ماجرای زندگی دو خواهر ۵ یا ۶ ساله است که والدین آنها از یکدیگر جدا شده اند و در حالی که مادر مشغول انجام امور بعد از طلاق است، دو فرزند به خانه کودکان در حومه شهر فرستاده می شوند.
این فیلم‌ساز ایسلندی با توضیح اینکه فیلم را بر مبنای داستان زندگی و سختی‌های دوران کودکی‌اش ساخته است، افزود: زمانی که پنج یا شش ساله بودم باید خانه را ترک کرده و در یک خانه تابستانی اقامت می کردم و برای کودکی در آن سن کم، این حس که کسی دوستت ندارد بسیار ناراحت کننده بود.
راگنارسدوتیر با بیان اینکه کودک به طور ناگهانی به نوجوان یا بزرگسال تبدیل نمی‌شود، ادامه داد: زندگی انسان‌ها از کودکی شروع می شود و این دوران در شکل‌دهی شخصیت ما بسیار تاثیرگذار است بنابراین جامعه در کنار والدین باید بیش از بیش به دوران کودکی فرزندان توجه کند.
وی تاکید کرد: کودکان باید از شانس آشنا شدن با رویکردها و دیدگاه‌های مختلف بهرمند شوند، یعنی درک یک مجموعه از واقعیت‌ها باید برای آنها تبیین شود نه اینکه آنها را به یک موضوع خاص محدود کرد.
این کارگردان سینما گفت: در این شرایط ، سینما نیز می تواند نقش تاثیرگذاری داشته باشد و باید دِین خود را در پرورش کودکان ادا کند.
وی درباره حمایت‌های مالی کشور ایسلند از سینمای کودک، گفت: دولت ایسلند به سینمای کودک توجه ویژه ای دارد و همواره بسته‌های مالی ویژه به فیلم‌سازان بخش کودک اختصاص داده است.
راگنارسدوتیر درباره شناختش از سینمای ایران به آثار عباس کیارستمی و اصغر فرهادی اشاره کرد و گفت: فیلم‌های کیارستمی را بارها دیده ام او در حوزه کودک آثار فاخری ساخته است، فرهادی هم کارگردان مطرح ایران است که اخیراً فیلم فروشنده او را دیدم و به نظرم کار تاثیرگذاری بود.
سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان از ۸ تا ۱۴ شهریور ماه در دو بخش ملی و بین‌المللی در اصفهان برگزار شد.
گفت‌وگو از: مریم آزیش/ایرنا

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی