جناب مسئول انتخاب آزمون ورودی مدارس تیزهوشان، خواستم به عرض برسانم از اینکه با اعتماد مردم و والدین و نوجوانان این سرزمین بازی کردید، سزاوار ثبت رکورد گینس هستید. اجرای آزمون ریون که سال‌های سال است از درجه اعتبار برای سنجش هوش ساقط شده است، آن هم بعد از جنجال‌های فراوان درباره آزمون ورودی سمپاد، واقعا حرکتی هوشمندانه بود. آزمونی انتخاب کردید که به‌راحتی از اینترنت دانلود و در کتاب‌فروشی‌ها فروخته می‌شود؛ بارها و بارها در ورودی مدارس ابتدایی اجرا شده است و نمونه سؤال‌هایش مثل نقل‌ونبات در آموزشگاه‌ها تمرین می‌شود. این همه تیزبینی از کجا ناشی می‌شود؟ منبع این خرد فردی و سازمانی کجاست؟ حیف است از آن تقدیر نکنیم و الگوی سازمانی برتر نسازیم! لابد به‌خوبی می‌دانستید این آزمون نه‌تنها هوش را اندازه نمی‌گیرد، بلکه در اندازه‌گیری تمرین و حافظه هم کارایی ندارد. این آزمون فقط نشانه هوش سرشار جناب‌عالی و تیم همراه‌تان در نابودکردن اعتماد است.
نوجوانان عزیزی که در این آزمون شرکت کردید، چه آنهایی که در ورودی پذیرفته  و چه آنهایی که از این رقابت کور کنار زده می‌شوید، نتیجه این آزمون در هر دو صورت فوق بی‌اعتبار است. قبول‌شدن‌تان نه نشانه نبوغ است و نه نشانه کم‌هوشی، ردشدن‌تان نیز!
آزمونی که به سؤالاتش جواب دادید، برای سنجش هوش شما، مثل این است که بخواهید با بند انگشت جرم آب یک دریا را اندازه بگیرید؛ همین‌قدر غلط، همین‌قدر نابجا و همین‌قدر خنده‌دار. لطفا دریای توانایی‌تان را دست این و آن نسپارید که با خط‌کش پیمانه کنند. کشتی خود را به آب اندازید و رهسپار شوید.
و بالاخره والدین عزیزی که دلبندتان را برای این آزمون رهسپار کردید، چه آنهایی که برای کلاس‌های تیزهوشان هزینه گزاف کرده‌اید و چه شمایی که از همه‌جا بی‌خبر و باخبر فقط او را تا محل آزمون رسانده‌اید، برای اندازه‌گرفتن هوش یا هر ویژگی دیگری باید از آزمونی استفاده شود که بتواند هوش یا آن ویژگی موردنظر را اندازه بگیرد.
آزمون ریون سال‌های سال است که به دلایل متعدد از گردونه سنجش هوش کنار گذاشته شده است. متخصصان سنجش و اندازه‌گیری چه در حوزه روان‌شناسی و چه در حوزه علوم تربیتی به‌خوبی می‌دانند که این آزمون هیچ چیزی را اندازه نمی‌گیرد. خواهش می‌کنم نتیجه را جدی نگیرید، چه فرزندتان پذیرفته شد و چه نشد؛ توانایی‌هایش را باور و کمکش کنید توانایی خودش را در پذیرفتن مسئولیت باور کند نه در برچسب تیزهوش‌خوردن یا نخوردن.

شرق

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی