در عصر تکنولوژی، جداکردن کودکان از ابزارهای تکنولوژی مانند گوشی، تبلت و کامپیوتر تقربیا غیرممکن است. اغلب مادران با این سؤال در ذهن خود مواجهند که چگونه محیطی را در خانه فراهم کنند تا کودکشان کمترین تماس را با صفحات نمایش گوشی و تبلت داشته باشد. در این نوشته، ابتدا به اثرات منفی این ابزارها پرداخته و در ادامه به راهکارهایی جهت فراهم‌کردن شرایط خانه برای به‌حداقل‌رساندن زمان استفاده از صفحه نمایش اشاره می‌کنیم.
چرا باید کودک را تا جای ممکن از صفحات نمایش دور کرد؟ گاهی اوقات، ارزش‏های اخلاقی‌ای که از طریق صفحه نمایش به کودک منتقل می‌شود، با عقاید و دیدگاه‌های خانوادگی منافات دارد. دوم، بخشی از هزینه‏ ماهانه خانواده‌های امروزی صرف خرید فیلم، انیمیشن‏، بازی‏، لوح‏های فشرده، اپلیکیشن و… می‌شود. سوم، کودکان هر روز به دیدن این صفحات نمایش بیشتر وابسته می‌شوند. تا حدی که مانند معتادان با بازشدن چشمانشان صفحه نمایش روشن و با بسته‌شدن چشمانشان صفحه نمایش خاموش می‌شود. انجمن‏های مربوط به کودکان در سراسر دنیا، صفحه نمایش را برای کودکان زیر دو سال ممنوع اعلام کرده‏اند. محققان حوزه کودک برای کودکان زیر شش سال که بیش از دو ساعت در روز از صفحات نمایش استفاده می‌کنند، اثرات مخربی نظیر چاقی مفرط، کم‌تحرکی، پرخاشگری و… را برشمرده‏اند. حال این سؤال پیش می‌آید که برای سرگرم‌کردن کودکان در خانه، غیر از صفحات نمایش چه شیوه‌هایی مفید است.
اسباب‌بازی‏ها را در قفسه‌های در دسترس کودکان و در جعبه‌های بدون درپوش قرار دهید. بچه‌ها معمولا وسایلی را استفاده می‌کنند که ببینند؛ دردسترس‌بودن اسباب‌بازی‏ها، آنها را به بازی دعوت می‌کند. بهتر است از پازل و خانه‌سازی‏ها در جعبه‌های کوچک‌تر و بدون درپوش و در قفسه‌های زیرین استفاده کنیم تا بیشتر در دید کودکانمان باشد.
رنگ‏های انگشتی و وسایل بازی را در حمام قرار دهید. کودکان عاشق بازی با رنگ‏ها هستند. با قراردادن رنگ‏های قابل شست‌وشو و وسایل بازی در حمام، امکان سرگرم‌شدن کودک را فراهم کنید. البته دو نکته حائز اهمیت است؛ یکی نظارت در مصرف آب و دیگری نظارت والدین بر خردسالان هنگام بازی.
· اختصاص زمان و بخشی از منزل برای خمیربازی یا آردبازی با قالب‏های مختلف برای کودک به رشد ماهیچه‌های ظریف و هماهنگی چشم و دستان کودک کمک می‏ می‌کند.
زمان‌هایی را با کودکتان در بیرون از آپارتمان بگذرانید. رفتن به پارک و محیط‏های بازی کودکان، دوچرخه‌سواری، دویدن و بازی‏های دسته‌جمعی به رشد مهارت‏های ارتباطی و اجتماعی و رشد عضلات بزرگ او کمک می‌کند.
خودتان الگوی کودکتان باشید. کودکان والدین خود را الگوی خود می‏دانند و از آنها پیروی می‌کنند پس هر قدر شما از صفحه نمایش فاصله بگیرید، آنها نیز روش شما را در پیش می‏گیرند.

شرق

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی