در روزهای اخیر، بحران آب در خرمشهر و آبادان و برخی دیگر از شهرهای خوزستان بازتاب ویژه ای یافته است. از انجایی که ابعاد این بحران بسیار پیچیده و متعدد است  می توان از زوایای مختلف به آن پرداخت . بعنوان یک” زن ایرانی” از “اذربایجان”، فارغ از مسولیت های حاکمیت و دولت ومردم، به این می اندیشم که برای هم وطنان خوزستانیم چه می توانم بکنم؟  چگونه می توانم در این روزهای پرملال” خرمشهر” همانند ایام دفاع مقدس با مرزبانان غیور خرمشهری همدل و همراه باشم؟ این دو پرسش چند روزی است که ذهن مرا به خود مشغول کرده است. با محاسبات خودمدارانه و غیر مسولانه می توان این بحران را در بی درایتی مسولان خلاصه کرد و موضع  تقلیل گرایانه هم می توان با اهدای چند بطری آب معدنی احساسات انسان دوستانه را فرونشاند.

اما پیامدهای” توسعه ناپایدار” ایران عزیز که “بحران اب” فقط یکی از انها است، انقدر مهم است که هر ایرانی مهین دوستی چاره ای جز قرار دادن خویش درمعرض این پرسش ندارد.  برای یافتن   پاسخ این پرسش ها سعی کردم ابتدا داشته های خودم را احصا کنم تا براساس آنها اقداماتی  که دردایره ممکنات من می گنجند، آشکارشود. ایرانی بودن، زن بودن، مادر بودن و معلم بودن از جمله سرمایه های اجتماعی و فرهنگی من است. اما “معلم بودن”به تنهایی چنان سرمایه اجتماعی و فرهنگی غنی یی برای من فراهم می کند بتوانم در ابربحرانی چون”بحران اب” کشورم ورود کنم.

چندین ده سال است که آموزش های زیست محیطی جزء لاینفک آموزش های رسمی در کشورهای توسعه یافته است. در نظام های اموزشی توسعه یافته ساختارها، فرایندها و محتوای آموزش های رسمی بازتولید کننده ارزش ها و نگرش ها زیست محیطی هستند. این درحالی است که در کشور ما هنوز چنین زیرساخت های آموزشی مهیا نشده است. تلاش در جهت بالا بردن “سواد زیست محیطی” ایرانیان در نظام اموزش و پرورش رسمی کشور را می توان در امضاء چند تفاهم نامه و گنجاندن پراکنده مطالب زیست محیطی در لابلای کتب درسی خلاصه کرد. این در حالی است که در چند ده سال اخیر پیامدهای “توسعه ناپایدار”چنان زیانبار شده است که بنا بر پژوهش مرکز تحقیقات استراژیک ریاست جمهوری، بحران های زیست محیطی در ردیف اول “ابرچالش” های اینده ایران قرار می گیرند و اگر برای آن چاره ای اندیشیده نشود”امنیت ملی” ما را دچار مخاطره خواهند کرد.

در لیست عملکرد شاخص های زیست محیطی سال ۲۰۱۲ دانشگاه ییل و کلمبیا، رتبه کشورمان از میان ۱۳۲ کشور،۱۱۴ بوده است. در امار«سازمان بهداشت جهانی»، سه شهر از ایران در رتبه نخست فهرست آلوده ترین شهرهای جهان،- یعنی اهواز، کرمانشاه و سنندج-  قرار دارند. میزان آلودگی هوا در این شهرها چهار تا هفت برابر سطح قابل قبول سازمان بهداشت جهانی برآورد شده است. ایران به سبب کیفیت نامطلوب هوا در سراسر کشور، از میان ۹۱ کشور مورد بررسی، در جایگاه ۸۶ام قرار گرفته است.

در حوزه مسائل آب هم وضعیت چنان مساعدی نداریم. میزان سرانه مصرف آب هر نفر در کشورهای مختلف نشان می دهد که ایران با وجود محدودیت منابع آبی با ۱۹۰ لیتر مصرف آب شرب خانگی در روز یکی از بیشترین مصارف را در بین کشورهای مختلف دارد. در حالیکه این رقم برای هر نفر در دنیا در هر روز ۱۵۰ لیتر است. طبق تحلیلی که از سوی کشور هلند منتشر شده است، تغییرات آب و هوا می تواند تا سال های ۲۰۵۰-۲۰۴۰، ۱۵ تا ۱۹ درصد از مجموع منابع آب های تجدیدشونده ایران را کاهش دهد. این درحالی است که بخش کشاورزی با مصرف ۹۲ درصد از منابع اب شیرین کشور تنها ۶۶ درصد از غذای ۷۹ ملیون ایرانی را فراهم می کند. این روند تشدید «تنش آبی» خطر کاهش بیشتر توان تولید بخش کشاورزی را بهمراه دارد، که به نوبه خود منجر به افزایش هزینه واردات و وخیم تر شدن فشارهای مالی خواهد شد و ادامه چنین روندی پیامدی جز تهدید “امنیت غذایی” کشور به ارمغان نخواهد اورد.

چنان که می دانید امروزه ایرانیان بی رحمانه  در معرض  جنگ روانی ناشی از برگشتن  دوباره تحریم های ظالمانه ،یک جانبه و غیر قانونی آمریکا  قرار دارند و فضای روانی جامعه به شدت از این بابت ملتهب است. بزرگی بحران زیست محیطی پیش روی ایران عزیز را انجا می توان بهتر درک کرد که بدانیم طبق برآورد «بانک جهانی»، هزینه سالانه تخریب محیط زیست در ایران، ۵ تا ۱۰درصد تولید ناخالص داخلی کشور است. در حالیکه به گفته «اداره حسابرسی دولت آمریکا» تحریم های طاقت فرسای واشنگتن و جامعه بین المللی، در سال ۲۰۱۲ تنها توانستند ۴/۱ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را کاهش دهند.  با توجه به ظرفیت ها و ساختارهای حاکمیتی  و شیوه های مدیریتی ناکارامد و سنتی رایج در کشور، مقابله با چنین بحران عظیمی یک “عزم ملی” هم در سطح حاکمیت  وهم در سطح جامعه را می طلبد.

همکاران بزرگوار! معلم ها هنوز جزو اولین و پرنفوذ ترین گروه های مرجع اجتماعی هستند. سرمایه فرهنگی و اجتماعی”معلمی”  و کمیت و کیفیت مخاطبانی که ما “معلم” ها در جامعه داریم چنان ظرفیتی را فراهم می اورد که می تواند دست مایه یک” جنبش ملی” برای  حفظ و حراست از محیط زیست ایران شود.

هر ایرانی باید در هر لحظه از زندگی روزمره و درهر نقطه از این سرزمین بعنوان یک “کنشگر زیست محیطی” نقش ایفا کند. مهمترین و البته موثرترین ابزار برای برای تکوین و خلق چنین گفتمانی، ” اموزش های زیست محیطی”است. این نوع آموزش ها ابزاری هستند برای” توسعه پایدار”ایران عزیز و عاملی برای تغییر بینش ها، ارزش ها، هنجارها و رفتارهای زیست محیطی ایرانیان. غفلت اصحاب فرهنگ واندیشه در جامعه، میدان را برای سلطه  سبک زندگی مصرفی و فایده گرانه در جامعه ایران فراهم کرده است. پیامد چنین سبکی از زندگی استفاده بی رویه و غیر مسولانه ازآب، خاک، هوا، جنگل… و محیط زیست بوده است.

همکاران عزیز!

ما دیرزمانی است که خودمان را در حلقه تنگ معیشت و مطالبات صنفی گرفتار کرده ایم. فعالیت حرفه ای مان را به چند عدد تست محدود کرده ایم و از ایفای نقش اجتماعی مان بازمانده ایم. امروز بیش از هر زمان دیگر ایران و ایرانی به تغییر سبک زندگی و دوستی با طبیعت نیاز دارد و این کار جز به “همت عالی” من و توی معلم و جز در “کلاس″ های درس در جای جای این سرزمین زخم خورده و جز به طریق” ارتباط” چهره به چهر با آینده سازان ایران عزیز مقدور نیست.

بیایید در فراغتی که در تابستان داریم؛ به آب، خاک، هوا ، به خشک دریاچه های هامون و ارومیه و بختگان بیاندیشیم. بیایید به دشت های خشکیده سیستان و بلوچستان بیاندیشیم.  به از دست رفتن سبد غذایی ایران-جلگه خوزستان- بیاندیشیم.  اما بیایید این بار به جای علت ها و عامل ها بدنبال راهکار و چاره  دردهایمان براییم. بیاید درفراغتی که در تابستان داریم “سواد زیست محیطی” مان را افزایش دهیم . بیایید در سال تحصیلی آینده قسمتی از “طرح درس” ها یمان را به تناسب موضوع درس و سن دانش آموزان به ارتقای آگاهی های زیست محیطی دانش آموزان اختصاص دهیم.  یقین دارم که می توانیم به کمک خداوند،  قطار توسعه ناپایدار ایران را به مسیر پایدارآن برگردانیم.  ان شاالله

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی