اسدالله مرادی، عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان، در نشست انجمن اسلامی معلمان تهران توضیح می‌دهد که چرا سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش امکان اجرائی‌شدن ندارد. بخشی از این سخنرانی را می‌خوانید: نوشتن کار سند از سال ۱۳۸۳ شروع شد. تیم‌های پژوهشی و کمیته‌های مختلف روی آن کار می‌کنند و تا امروز حدود ۱۴ سال از  آن می‌گذرد.

در ابتدای شروع کار نوشتن سند تحول، کارهای پژوهشی و علمی درخشانی با حضور بیش از صد شخصیت دانشگاهی و علمی انجام شد، اما کسی که می‌خواهد راجع ‌به سند تحلیل کند، باید به چالش‌ها و دست‌اندازهای سیاسی که برای سند افتاد، توجه داشته باشد و از همه مهم‌تر نحوه اجرای سند است. من باورم این است که این سند تحول به چند دلیل قابلیت اجراشدن ندارد.
در مبانی نظری سند تحول به مسائل و چالش‌هایی از این دست که آموزش‌وپرورش عمیقا درگیر آن است، پرداخته نشده است؛ مانند: چالش‌های انسان‌شناسی معطوف به تعلیم و تربیت، چالش‌های آموزش‌وپرورش رسمی و اجباری، چالش‌های سنت و مدرنیته، نگاه آمرانه دولتمردان ما به مدرسه و دانشگاه که از یک‌سو آن را گسترش و توسعه می‌دهند و از دیگر سو آن را محدود می‌کنند، نگاه متعارض دولت و خانواده به مدرسه؛ از آن‌سو بیشتر نگاه ایدئولوژیک اصل و اساس است و برای خانواده آینده شغلی فرزندش، انتظارات حداکثری همه از آموزش‌وپرورش با اختصاص امکانات حداقلی و… .
در سند مفروض گرفته‌اند که بر مبنای فلسفه اسلامی و به‌خصوص حکمت متعالیه می‌توان برای آموزش‌وپرورش رسمی و اجباری فلسفه نوشت و حال آنکه این بیشتر شبیه به یک آرزوست! سند با آرمانی‌ترین اهداف شروع می‌شود و حال آنکه در تربیت حتی اگر به فرض، حضرت رسول اکرم(ص) و امام علی(ع) معلم باشند و سلمان و ابوذر شاگرد، باز شایسته است از واقعیت‌ها به‌سوی آرمان‌ها حرکت کنیم.
سند بعد از ۱۴ سال کار‌های تحقیقی و پژوهشی با صدها طرح و چند‌هزار جلسه و نشست در هفت، هشت سال گذشته برای اجرا و عملیاتی‌کردن آن، سرانجام چند روز پیش مقام رهبری گفتند ۱۰ درصد آن به اجرا درآمده است! شاید این خود دلیل استواری باشد که سند اساسا قابلیت اجرائی نداشته و ندارد، چراکه بنابر این روال و روند، اجرای کامل سند عمر نوح می‌طلبد!
نهایت اینکه به نظر می‌رسد در تحولات سریع و شتابناک این عصر، زمان سندنوشتن گذشته، چراکه در هنگامه‌ای که ما سرگرم نوشتن سند هستیم، آن هم به آرمانی‌ترین شکلش، سونامی تحولات شتابان زمانه آمده و همه ما را با خود برده که نمونه اخیر آن سرعت روزافزون و شتابان شبکه‌های فضای مجازی است که مسئولان فقط خواسته‌اند با چند قانون قهری و بازدارنده و فیلترینگ آن را مهار کنند!

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی