از زمان حضور مدارس درعرصه جامعه و تبدیل آن به عنوان خانه دوم و کانون یادگیری، چگونگی ارتباط بین والدین و مدارس در امر تربیت فرزندان، مطرح گردید. امروزه متخصصان تعلیم و تربیت براین باورند که خانه و مدرسه مکمل یکدیگر هستند و اگر این ۲ نهاد در روش ها و برنامه ها با یکدیگر هماهنگی و هم خوانی نداشته باشند،‌ روند رشد و یادگیری کودک و نوجوان مختل شده و حتی این دو نهاد کار دیگری را خنثی خواهندکرد.

در حال حاضر والدین دانش آموزان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در ابعاد مختلف آموزشی-پرورشی-تربیتی- -مالی و… مدارس به ایفای نقش می پردازند و در امور مدرسه مشارکت دارند. عالی ترین شکل این مشارکت در قالب فعالیتهای “انجمن اولیاء و مربیان”، جلوه گر می شود که می توان آن را یکی از مهم ترین راههای ارتباط خانه و مدرسه دانست. پژوهش های صورت گرفته در این زمینه نیز مبین این امر است که مشارکت والدین در امور مدارس فرزندان، با سطح کفایت علمی و مدرسه ای آنان ارتباط معنی داری دارد.

در دهه های اخیر علاقمندی والدین برای بهبود ارتقای کیفی تعلیم و تربیت فرزندان به نحوی بارز افزایش یافته است. به همین منظور لازم است سطح مشارکت والدین در امور مدارس ارتقاء یابد و آگاه سازی خانواده ها و اعضای انجمن اولیاء و مربیان مدارس نسبت به اهداف آموزش و پرورش، باهدف همکاری بیشتر با موثرترین نهاد آموزشی و پرورشی کشور و ایجاد انگیزه در آنان به منظور افزایش جلب کمکهای مردمی، در دستورکارقرارگیرد.

گستردگی و تأثیر عناصر رسانه ای نظیر کتب، مجلات، مجموعه مطبوعاتی، صدا و سیما، ماهواره و اینترنت؛ امروزه بر کسی پوشیده نیست. از جمله مقاصد رسانه ها: اطلاع رسانی، تعلیم و تربیت، اندیشه پروری (فرهنگ سازی)، هدایت و راهنمایی، افزایش آگاهی ها و… می باشد که البته باید در تمام این اهداف و مقاصد، اهداف تربیتی نهفته باشد.

پیشرفت های فناورانه جهان در عرصه های مختلف موجب شده تا وزارت آموزش و پرورش هم به عنوان نهادی برای برقراری ارتباط بهتر میان والدین و مدارس، از این تکنولوژی ها بهره گیرد. به عنوان مثال چندی پیش وزارت آموزش و پرورش از راه اندازی “شبکه تلویزیونی” به منظور تعامل خانواده و مدرسه خبرداد. براین اساس قراراست این شبکه به تدریج  برای مدیران مدارس و خانواده ها، برنامه های هدفداری را تولید نماید. این شبکه تلویزیونی به عنوان یک شبکه ایمن به گونه ای عمل می کند تا هرآنچه را که نمی توان از طریق رسانه های جمعی و یا شبکه های مجازی با خانواده ها در میان گذاشت،‌ تشریح نماید. آموزش خانواده ها بطور مستمر و آگاه نمودن آنان از خطراتی که فرزندانشان را تهدید می کند یکی از اهداف این شبکه تلویزیونی است.

چنانچه آموزش و پرورش علاقه مند است که شاهد تحقق اهداف متعالی نظام تعلیم و تربیت در سطح جامعه باشد، به نظرضروری می رسد تا در بکارگیری از رسانه های نوین امروزی، متصدیان کاردان، متخصص و متعهد در امر تکنولوژی آموزشی،  تولید برنامه های بلندمدت و هدفمند و… به منظور آگاه سازی و همسوسازی افکار عمومی با دغدغه ها و مسائل آموزش و پرورش، قدم های جدی بردارد.

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی