هرچنداصطلاح “منطقه آزاد تجاری”  (Free Trade Zone)عمری به اندازه چند دهه دارد اما این مفهوم از سابقه ای طولانی در اقتصاد جهانی برخوردار است. ایجاد مناطق آزاد اقتصادی از جمله ابزارهای توسعه است که می تواند با دستیابی به تامین سرمایه، نیروی انسانی ماهر و توانا، فن آوری و آشنایی با روش های علمی و فنی جدید، آگاهی از تحولات اجتماعی و فرهنگی، بهره گیری بهینه از علم و دانش جهانی و… دستیابی به توسعه اجتماعی و اقتصادی را تسهیل نماید.

درکشورما، سه منطقه آزاد تجاری- صنعتی کیش، قشم و چابهار به دنبال تصویب برنامه اول توسعه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و تصویب مجلس، فعالیت خود را آغاز نمودند و درادامه مناطق ماکو، ارس، انزلی و اروند هم به این گروه پیوستند. اصلی ترین ماموریت مناطق آزاد « ایفای نقش شایسته در اقتصاد ملی »، « بهبود رفاه اجتماعی همه جانبه » و « اهمیت و نقش مناطق در ارتقای امنیت ملی » تعریف شده است.

بدون تردید ارتقاء امنیت ملی، توسعه اقتصادی و بسط رفاه اجتماعی رابطه ای ناگسستنی با کیفیت آموزش و پرورش و تربیت نیروی انسانی شایسته دارد. هم پیوندی سازمان مناطق آزاد با وزارت آموزش و پرورش،  مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی و ریاست محترم جمهور هم است و مسئولان ارشد نظام بارها بر لزوم کمک همه دستگاه ها و سازمان ها به آموزش و پرورش کشور تاکید نموده اند. به همین علت باهدف اجرای قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش و بهره گیری از کلیه منابع و امکانات جهت تاسیس، توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی و تسهیل در فعالیت های اجرایی آموزش و پرورش و با تکیه بر اجرای ماده ۲۷ مصوب قانون مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی به منظور ایجاد هماهنگی در فعالیت های مناطق آزاد، تفاهم نامه ای بین وزارت آموزش و پرورش و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در شهریور۹۳ منعقد گردید.

از اهداف مهم تفاهم نامه بین وزارت آموزش و پرورش و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور می توان به ارتقای کیفی و کمی آموزش و پرورش مدارس مناطق آزاد وویژه اقتصادی، توسعه و تجهیز مدارس ومراکزآموزشی، پرورشی و پژوهشی، توانمند سازی و افزایش انگیزه فرهنگیان درمناطق آزاد و ویژه اقتصادی، توسعه مشارکت برای ایجاد زمینه خودکفایی مدارس و ایجاد منطقه آموزشی و پرورشی الگو و نمونه در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد.

اکنون با گذشت ۳ سال از همکاری های موثر آموزش و پرورش و مناطق آزاد تجاری و صنعتی، این پرسش مطرح است که آیا دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و تصمیم گیران آن درطول سالهای گذشته در مسیر تحقق این هدف متعالی یعنی ایجاد “مناطق آموزش و پرورش الگو” به خوبی ایفای نقش نموده اند؟

بدون تردید تلاش برای خلق یک آموزش و پرورش الگو نیاز امروز کشور ما در عرصه تعلیم و تربیت است. ایجاد و عرضه یک آموزش و پرورش الگو که همه ظرایف و حساسیت های مرتبط با آموزش، محتوا و فیزیک مدارس را لحاظ نموده باشد، یک ضرورت است و وجود چنین الگویی در سطح این مناطق می تواند مایه مباهات و فخر مسئولان اقتصادی کشور در اهتمام به بحث تعلیم و تربیت و عمل به توصیه رهبر انقلاب مبنی بر “هرگونه هزینه در آموزش و پرورش نوعی سرمایه گذاری است” می باشد.

از دیگر ظرفیت های آموزش وپرورش مناطق آزاد همجواری این مناطق با کشورهای هم مرز با کشورمان است. ظرفیتی مناسب که در صورت برنامه ریزی و مهندسی فرهنگی می تواند به افزایش مبادلات و تعاملات فرهنگی بین کودکان ایران و سایر کشورها منجرشود. مبرهن است که مناطق آزاد تجاری و صنعتی می توانند نقش موثری در ترویج گفتمان فرهنگی جمهوری اسلامی و تعاملات فرهنگی بین المللی داشته باشند؛ از این رو برنامه ریزی برای ارتقاء کیفیت آموزشی و طراحی مناطق دارای “آموزش و پرورش الگو” با هدف تربیت شهروندانی که معرف هویت ایرانی-اسلامی و مبلغ آداب و رسوم، سنت ها، و میراث غنی ملی و مذهبی کشورمان باشند، اتفاق مبارکی است که در صورت تحقق می تواند در بلند مدت در توسعه فرهنگی و شناخت کودکان و مردم سایر کشورها از میراث و تمدن ایرانی-اسلامی، ایفای نقش نماید.

بی شک اعضای شورای آموزش و پرورش مناطق آزاد تجاری وصنعتی نقش مهمی در سیاست گذاری و تصمیم سازی امور مربوط به تعلیم و تربیت این مناطق دارند و شاید بتوان با ایجاد تغییراتی اندک اما موثر در ترکیب اعضای شورای آموزش و پرورش مناطق آزاد تجاری وصنعتی، از قدرت قانونی این شورا جهت تصویب مصوباتی که منجر به ارتقای کیفی و کمی آموزش و پرورش مناطق آزاد و تحقق آرمان متعالی”آموزش و پرورش الگو” در این مناطق می شود، بهره جست.

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی