در جامعه مدرن با پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری‌های جدید، برقراری ارتباط به راه‌های مختلفی همچون ایمیل، تلفن همراه، اسکایپ، وایبر، تلگرام و دیگر رسانه اجتماعی منجر شده است.

با وجود این، جامعه شناسان اعتقاد دارند که گفت‌وگوی چهره به چهره بهترین راه ارتباط است چرا که گفت وگو به معنای بحث غیر رسمی ‌با استفاده از زبان گفتاری و کلمات در میان مردم است که به دلیل برخورداری از ویژگی پاسخ دهی سریع و به موقع، تاثیرات مطلوب‌تر و عاری از سوء‌تفاهمات را خواهد داشت.
هنگامی‌که یک فرد درباره دیدگاه‌های خود در موضوع خاصی، نظر به شخص یا اشخاص دیگری صحبت می‌کند، این امکان به وجود خواهد آمد که هر دوطرف گیرنده و فرستنده اطلاعات (در گفت‌وگو) نظرات خود را به طور آزادانه و صحیح مبادله کنند و حتی با اقناع یکدیگر تغییر نظر و دیدگاه به وجود آید.
استفاده از ارتباط چهره به چهره کمک می‌کند تا افراد به راحتی بتوانند از طریق بیان کلمات، تماس با چشم و زبان کلامی ‌برای نشان دادن نظراتشان‌، احساسات خود را ابراز کنند و با بهره‌گیری از اندیشه یکدیگر ایده‌های بسیار بهتری ارائه دهند.
پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بیش از هفتاد درصد مردم در برقراری ارتباط از زبان بدن یا کلامی‌استفاده می‌کنند؛ به این ترتیب، برای بیان پیشنهادات و نظرات و انتقادات، این روش از دیگر طُرُق برقراری ارتباط و بیان دیدگاه‌ها، مهم‌تر و موثرتر جلوه می‌کند.
گفت‌و‌گوی واقعی شیوه‌ای است برای جویایی مشترک و دست یافتن به ریشه‌های سوءتفاهمات و پیش داوری‌هایی که مانع فهم درست بین انسانها می‌شود. گفت و گو در پی اجماع و یکی شدن نیست بلکه در روند آن دیدگاه‌های مختلف افراد گفت و گو کننده برای یکدیگر قابل فهم و درک می‌شود و موانع همفکری برطرف می‌شود.
مدت مدیدی است که در نظام آموزشی کشور چالش‌های آموزشی و پرورشی آنقدر نمود داشته که کارهای خلاقانه و معناداری که صورت می‌گیرد کمتر به چشم می‌آید و از این حیث این قبیل طرح‌ها و اقدامات نوآورانه و مفید، با استقبال و همراهی کمی‌ روبه رو می‌شوند و نهایتا به جرگه طرح‌هایی می‌پیوندد که گاه شتاب زده و بی برنامه و گاه با برنامه، بدون اثر گذاری به کناری گذاشته می‌شوند و تداوم اجرا ندارند.
گذشته از نقاط ضعفی که در کارآمدی و عملکرد دستگاه تعلیم وتربیت وجود دارد، چند صباحی است در وزارت آموزش و پرورش از برنامه‌ای به نام «استودیو الفبا» رونمایی شده است. برنامه‌ای که همراه با فضا ودکوری فاخر و آکنده از رنگ‌های شاد برای نشست‌هاو گفت‌وگوهای تخصصی در حوزه تعلیم وتربیت با حضور معلمان، دانش آموزان، صاحب‌نظران آموزشی طرح‌ریزی شده است.
گویا قرار است در این نشست‌ها متولیان نظام آموزشی کشور به پرسش‌های مطرح شده از سوی ذی نفعان سیستم و افکار عمومی‌ پاسخ دهند‌. در این اوضاع شلم شوربایی که آموزش و پرورش درگیر روزمرگی‌های زیادی شده و با انتقاداتی هم همراه است، این برنامه و خروجی‌های آن می‌تواند اقدام مهمی‌ در راستای بسترسازی فرهنگ پاسخگویی محسوب شود و چه بسا بتواند در پاره‌ای از موارد زمینه ساز شروعی خوب و انگیزه بخش در این نهاد شود.
امروزه تغییر ساختار آموزش از صورت نظام بسته و مکانیکی و تحول آن به شکل پویا، باز و انعطاف‌پذیر امری غیر قابل انکار است و به دنبال آن تعلیم و تربیت، همه ابعاد شخصیت و لایه‌های زندگی فردی و اجتماعی را در برمی‌گیرد. با این نگرش به نظام آموزشی نوین باید پذیرفت که تعامل و مشارکت فکری و اجرایی در آن نقش بسزایی خواهد داشت.
استودیو الفبا می‌تواند با همفکری، گفت‌وگو و مشارکت مردم(مخاطبان آموزش و پرورش)، در تصمیم‌گیری‌های مربوطه به این حوزه، در تحکیم پایه‌های مدنی نظام آموزشی کشور کمک شایانی نماید و در سطح کلان وزارت آموزش و پرورش هم می‌شود برای ارتقا و اعتلای برنامه‌ها وماموریت‌ها و دستیابی به چشم‌اندازی که ترسیم شده، از خرد جمعی در این نشست‌ها و گفت وگو‌ها بهره برد.
استودیو الفبا پتانسیل مطلوب و کارایی برای بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌ها، حل و فصل مشکلات ، رفع سوءتفاهمات نظری و ارائه راه حل‌ها و ایده‌ها دارد، مهم چگونگی به کارگیری و بهره‌وری این ظرفیت در لایه‌های سیاست‌گذاری و اجرایی نظام تعلیم وتربیت است.
به گفته مجریان این طرح، استودیو الفبا همچنین فضایی خواهد بود که در آن، مواضع رسمی‌ آموزش و پرورش از زبان مسئولان این نهاد به اطلاع رسانه‌ها و افکار عمومی‌خواهد رسید .
امید که این تحول سازنده در تعامل به سان دیگر حرکت‌ها و ایده‌های وزارت آموزش و پرورش در آینده به چالشی بی‌ظرفیت و بیهوده برای خود سازمان تبدیل نشود و برای دوری از این قبیل نامعلومی‌ها و ابهامات برنامه‌ای، باید که طراحان ایده استودیو الفبا و متولیان تداوم آن ،در مسیری منطقی و فرایند محور و ماخوذ به نتیجه، به سمت اهداف خود حرکت نمایند تا پیامدهای تعالی بخشی از این استودیو و نشست‌هایش حاصل شود.

منبع : مردمسالاری

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی