تحولات اجتماعی، اقتصادی و درونی دانشگاه‌ها در دهه‌های اخیر در پیدایش دانشگاه کارآفرین مؤثر بوده‌اند. در مسیر تبدیل دانشگاه‌ها به دانشگاه کارآفرین، پژوهش‌ها نشان داد که لازم است آن‌ها در ابعاد ساختاری، مدیریتی و فرهنگی، خود را متحول ساخته و با گسترش زیرساخت‌های مورد نیاز، زمینه را برای اجرا و عملیاتی شدن کارکردهای جدیدتر فراهم سازند. امروزه کارآفرینی به یکی از مهمترین وپرطرفدارترین  فعالیت‌های دانشگاه‌ها تبدیل شده است. به عنوان مثال در ایالات متحده آمریکا آموزش کارآفرینی در دورن دوره‌های دانشگاهی و توسط مؤسسات خاص مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. کانادا و برخی کشورهای آسیایی همچون فیلیپین، هند، مالزی نیز گام‌های اساسی جهت حمایت از کارآفرینی برداشته‌اند؛ این حمایت‌ها شامل ارائه راهنمایی‌های عملی، مشاوره، ارائه تسهیلات مالی و برگزاری دوره‌های ویژه درخصوص کارآفرینی در درون دانشگاه‌ها و یا خارج از دانشگاهها، امکان برقراری ارتباط بین دانشگاه وصنعت و… می‌باشد .در این خصوص آموزش عالی بایستی الگوی مناسبی برای توسعه‌اش در حوزه ی کارآفرینی داشته باشد، در نتیجه در فضای حاصله باید در دانشگاه‌ها به تولید علم، تجاری سازی محصولات پژوهشی و غنی‌سازی بانک اطلاعاتی از نیازهای  بازار کار پرداخته شود. در این راستا  ایجادرشته‌های جدید و میان رشته‌ای در دانشگاه‌هاو حرکت به سمت اسقرار دانشگاه‌های  کارآفرین ضروری است. اما در واقعیت آنچه وجود دارد این هست که ساختارهای موجود در دانشگاه‌های کشور با هدف آموزش تخصصی دانشجو شکل گرفته و کمتر تقویت و تربیت کارآفرینی در دانشجویان مدنظر می‌باشد، به طوری که فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها اغلب با مفاهیم اولیه کارآفرینی آشنایی ندارند و باید اذعان نمود که علاوه بر ضعف نظام آموزش عالی در آموزش مفاهیم کارآفرینی، نبود ساختارهای تکمیلی جهت ایجاد زیر ساخت فیزیکی برای توسعه روحیه کارآفرینی در دانشجویان از ضعف‌های دیگر این نظام می‌باشد. امروزه درصد زیادی از فا‌رغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها امکان جذب در سازمان‌های دولتی و حتی خصوصی را ندارند. این موضوع زمینه‌های مهاجرت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به کشورهای دیگر را سبب شده و بیکاری فارغ‌التحصیلان را به یک معضل مهم در کشور تبدیل نموده است. برای رفع این مشکل روشهای مختلفی  از جمله کارآفرینی در دنیا تجربه شده است. در رشد و توسعه ملی، کارآفرینی، خود را به عنوان معیار وشاخص مهمی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی مطرح می‌کند؛ از این رو در کشورهای پیشرفته، سیاست‌گذاری  مناسبی را در تقویت کارآفرینی در افراد ودر سطح جامعه در نظر گرفته شده است.

بنابراین دانشگاهها باید با تدوین برنامه‌های  راهبردی به سوی دانشگاه‌های کارآفرین سوق داده شوند. این امر نیاز به بسترسازی مناسب همراه با اقدامات ساختاری و غیرساختاری و توسعه تفکر و اندیشه کارآفرینی در محیط‌های دانشگاهی‌ است که خوشبختانه زمینه آن در کشور تا حدودی موجود می‌باشد.
جمعیت انبوه  دانش آموختگان دانشگاهی بیکارکه جایگاه شغلی مرتبط با رشته تحصیلی‌شان منتظر پذیرش آنها نیست گواه این است که کمی‌گرایی و مدرک‌گرایی دیگر جوابگو نیست .همچنان که امروزه مفهوم جامعه‌ای با جمعیت بی‌سواد پذیرفته شده نیست، مفهوم جامعه‌ای با دانش آموخته آموزش عالی کم‌سواد و دارای مهارت‌های متوسط نیز قابل قبول نیست.صندلی خالی در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی حتی آن دسته از رشته‌هایی که تقاضا و رقابت هم وجود دارد، نشان آن است که اگر آموزش‌ها کیفی و نیاز سنجی جامعه درست انجام می‌شد اکنون با این حجم فارغ‌التحصیل بیکار مواجه نبودیم. بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس درباره چالش‌های اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی نشان می‌دهد به واسطه تاثیرگذاری اندک آموزش عالی در اقتصاد ایران، نرخ بهره‌وری نیروی کار در کشور کاهش یافته است، به‌طوری که بررسی شاخص‌های بین‌المللی نشان می‌دهد ایران از نظر بهره‌وری نیروی کار رتبه و جایگاه خوبی ندارد. با این اوصاف دانشگاه، نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشورها داردو باتوجه به شرایط بازار کار و عرضه وتقاضا، اگر آنها نتوانند به دانشگاه‌های کارآفرین تبدیل شوند در توسعه ملی و منطقه‌ای شکست خواهند خورد. استفاده کاربردی  دانشگاهها از علم و دانش به ماهیت کارآفرینی آنها بستگی خواهد داشت و شناسایی فرصت‌های اقتصادی برای حضور در چرخه ی رقابت جهانی از ویژگی‌های کارآفرینی است.برای دست یابی به این مهم نیاز است که نظام آموزش عالی، آموزش کارآفرینی  را در ماموریت‌های خود  قرار دهد و پیگیر عملیاتی شدن آن باشد تا فارغ التحصیلان علاوه بر علم آموزی‌، راه و رسم بهره‌برداری از دانسته‌ علمی خود را داشته باشند و به دنبال آن از حجم دغدغه بیکاری و بی‌رونقی حرفه‌ای و مهارتی بازار کار کاسته شود.

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی