چند سالی ست که بهره برداری بی رویه از آب های سطحی و زیرزمینی، کشور را در آستانه ی بحران جدی آب قرار داده است. به جز آسیب های زیست- محیطی،این بحران به دلیل نابودی زیرساخت های کشاورزی زمینه سرعت بخشیدن به مهاجرت های ناخواسته و تغییر بافت های جمعیتی و گسترش حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ و نابسامانی های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و … شده و خواهد شد. در چنین وضعی بی گمان دست اندرکاران به خاطر در دست داشتن بودجه، امکانات، توان سیاست گذاری و اجرای آن و ده ها دلیل دیگر تاثیری بیش از شهروندان عادی دارند. اما دو نکته می تواند در چنین بحرانی هایی اثرگذاری شهروندانی مانند ما را نیز نشان دهد. نخست آن که تجربه نشان می دهد که فشار اجتماعی در هر زمینه ای می تواند کاربدستان سیاسی را وادار به حرکت به سوی خواست های جامعه کند. و دوم این که سیاست ها و برنامه ها باید از رهگذر رفتارِ شهروندان اجرایی شوند؛ و اگر شهرودان نخواهند هیچ کاری پیش نمی رود. از این رو نقش ما شهروندان بیش از برنامه ریزان خواهد بود.

و اما امسال بارندگی در کشور کاهش چشمگیری داشته است. فرماندار تهران می گوید اگر میزان بارندگی به همین شکل ادامه یابد سال آینده ۵۲ درصد از تهرانی ها آبِ خوردن ندارند! کشور نسبت به سال گذشته با کاهش ۶۶ درصدی بارندگی روبروست و دست کم تاکنون انباشتگی برف در بیشترِ بلندی های کشور کاهش فراوانی داشته است و… همه این ها نشان دهنده سالی کم آب برای همه کشور به ویژه تهرانی هاست. این شرایط سبب می شود که بحران آب بیش از هر زمان دیگری به ما نزدیک باشد و به احتمال فراوان در سال آینده دشواری هایی برای زندگی مان پدید آورد.

از این روست که باید بیش از گذشته به بهینه سازی مصرف آب در گستره های فردی، خانوادگی و اجتماعی بیندیشیم و خود را در جایگاهِ سیاست گذارانی خُرد بنشانیم. سیاست گذارانی که به دنبال ارائه راهکارهای کوچک، فردی و خانوادگی هستند و برای کاهش آسیب های برآمده از بحران آب در سال آینده و سال های آینده تلاش می کنند. بی گمان در این زمینه منابع دریافت اطلاعات کم نیست و می توان با جست و جوهایی نه چندان دشوار به راهکارهایی ارزنده دست یافت. به نظر می رسد مدرسه ها نیز بتوانند در این راه یاری رسان بوده و با راه اندازی پویش (کمپین) های گوناگون و برپا کردن مسابقه های ارائه راهکار برای مهار بحران آب، برگزاری همایش، گفت و گو در کلاس های گوناگون، نشست های تخصصی تر با کارشناسان و دست اندرکاران و … به گسترش و تاثیرگذاری این تلاش ها بیفزاید. بی گمان تا ما شهروندان آستین بالا نزنیم بهترین راهکارها نیز کاری از پیش نمی برند.

دو هفته نامه دبیرستان فیروزبهرام، ۱۵ بهمن ۹۶

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی