افراد در روند تربیت شدن تحت تاثیر چند عامل مهم قرار می گیرند. اولین و مهمترین عامل خانواه است. خانواده اولین جایی است که فرد در آن اصول  ابتدایی و پایه ای زندگی را می آموزد.شخصیت فرد  در خانواده شکل می گیرد.بعد از خانواده نهادهای دیگری نیز  هستند که در روند تربیت فرد نقش بازی می کنند. مدرسه،رسانه ها،دوستان و در سالهای جوانی و میانسالی دانشگاه و محیط کاراز ان جمله است.  اما بعد از خانواده مهمترین جایگاه تاثیر گذار بر افراد را  مدرسه به عهده دارد .در جهان امروز  که پدر و مادرها  بنا به دلایلی وقت کمتری را با فرزندان سپری می کنند،مدرسه جایگاه مهم و پر رنگی پیدا کرده است.در واقع نسبت به قبل  در رابطه با تربیت  کودکان و نوجوانان از اهمیت خانواده کاسته  و به جایگاه مدرسه افزوده شده است. به این دلیل برای آموزش مهارتهای اساسی زندگی و برنامه های پیشگیری از رفتارهای پر خطر بهترین و موثرترین عامل مدرسه است. مدرسه بنا به دلایلی  می تواند تاثیر گذاری بیشتری  بر روی کودکان و نوجوانان داشته باشد، البته اگر روش آموزش مهارتهای زندگی و پیشگیری از رفتارهای پر خطر  در مدارس به صورت علمی  باشد،تاثیر گذار خواهد بود.مدرسه بهترین فرصت برای آموزش  و یادگیری مهارتهای زندگی و پیشگیری از رفتارهای پر خطر  است زیرا:

-بیشتر کودکان و نوجوانان در مدرسه حضور دارند  و هیچ سازمان و نهاد دیگری  اینگونه به کودکان و نوجوانان دسترسی ندارد.در حدود ۱۳ میلیون دانش آموز بین سنین ۶ تا ۱۸ سال در مدارس در حال تحصیل هستند و این به نوعی فرصت بسیار مهمی  برای آموزش مهارتهای زندگی  است که ممکن است فرد در خانواده کسب نکرده باشد.

-مدارس در سراسر کشور  حتی در روستاهای دور افتاده و بین عشایر کوچ رو  وجود دارد. مهمترین شبکه از سازمانهای اجتماعی کشور را مدارس تشکیل داده اند که به همه ی کودکان و نوجوانان و هم به والدین آنها دسترسی دارند و  می توانند در صورت نیاز به کودکان و نوجوانان  در زمینه هایی که مشکل دارند کمک کنند.

-برای اجرای برنامه های مهارتهای زندگی و پیشگیری استفاده از ظرفیت  شبکه بزرگ مدارس در سراسر کشور و در قالب ساعات درسی و غیر درسی  مدرسه بسیار مقرون به صرفه است. دولت از این طریق با هزینه ی بسیار اندک می تواند برنامه های مورد نظر  خودش را در حوزه پیشگیری  اجرا کند.

-تاثیر گذاری آموزشهای مدرسه محور بسیار زیاد است و کودکان و نوجوانان را برای سالهای آینده و زندگی در جامعه آماده می کند.  آموزش  مهارتهای خود مراقبتی به دانش آموزان در مدرسه به نسلهای آینده نیز تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

 -مدارس می توانند در موقعیتهای چالش برانگیز دوره نوجوانی به دانش آموزان کمک کنند تا از این مرحله بحرانی  با آسودگی خیال عبور کنند. در مدرسه می توان دانش آموزانی را که دچار مشکلات رفتاری هستند شناسایی کرد و با مداخله زود هنگام از بسیاری از  این مشکلات که در آینده می تواند  به وجود آید جلوگیری  کرد.

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی