مهارت جرات مندی یکی از ده  مهارت زندگی  است  که  توسط سازمان بهداشت جهانی بر آن تاکید شده است. با به دست آوردن  این مهارت ،فرد توانایی پافشاری بر حقوق خود و بیان مستقیم ،شفاف و صادقانه  احساسات و افکار خود را با احترام به حقوق دیگران به دست  می آورد.

افرادی که  این مهارت  را کسب می کنند دارای این ویژگیها می شوند.

۱- به حقوق خود و دیگران احترام می گذارند

۲-هم به احساسات ، افکار و عقاید خود اهمیت می دهند و هم دیگران

۳-به راحتی احساسات و عقاید خود را ابراز می کنند

۴- مسئولیت رفتار و تصمیم های خود را می پذیرند

۵-به نیازهای خودشان اهمیت می دهند

۶-اعتماد به نفس بالایی دارند و خود را دوست دارند

۷به دیگران متکی نیستند اما در مواقع لزوم از دیگران کمک می خواهند و کمک می کنند

این ویژگیها باعث می شوند که فردی که  جرات مند می شود از نظر ارتباطی (کلامی و غیر کلامی)  عادتهای مثبت و خصوصیات خوبی داشته باشد. فردی که جرات مند است در روابط ارتباطی با دیگران ،شنونده خوبی است،صدای محکم و استواری دارد،در هنگام صحبت کردن با  فرد مقابل به چشم های او نگاه می کند،حاشیه روی نمی کند و مسائل مهم را بیان می کند . در صحبت کردن از کلمات و قیود مطلق  مانند باید  و حتما کمتر استفاده می کند یا استفاده نمی کند. این خصوصیات باعث می شود که فرد  به مرور زمان از عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی برخودار شود و در زندگی به نتایج مثبت و موفقیت دست پیدا کند. این افراد بیشتر بر زندگی خود تسلط دارند و احساس رضایت درونی بیشتری می کنند و  به اهدافی که برای خودشان مشخص کرده اند می رسند. دیگران  به این افراد احترام بیشتری  می گذارند .بطور کلی این گونه افراد در مقابل چالشهای زندگی آسیب پذیری کمتری دارند.

یکی  مهارتهای  جرات مندی ، مهارت نه گفتن است. مهارت نه گفتن از نظر ارتباطی بسیار مهم و تاثیر گذار است.کسی که این مهارت را یاد می گیرد، توانایی این را پیدا می کند که کارهایی را که دوست ندارد انجام دهد را  رد کند و  به درخواستهای غیر عقلانی و غیر منطقی دیگران  بسیار مودبانه نه بگوید و نپذیرد . افراد وقتی که درخواستهای غیر منطقی دیگران را می پذیرند، دچار استرس ، نگرانی و دلهره می شوند و نسبت به خود و دیگران احساس خشم و عصبانیت پیدا می کنند.  مهارت نه گفتن بهتر است از  کودکی  آموزش داده شود. اگر در دوران کودکی این مهارت به فرد آموزش داده نشده  ،بهتر است در دوران نوجوانی و بعد از آن اقدام شود.

اما سوال این است که  اگر بخواهیم به فردی دیگر نه بگوییم، باید چگونه این کار را انجام بدهیم؟  آیا  به همه ی افراد و در هر  موقعیتی باید یک روش نه بگوییم؟  جواب این سوال نه است. ما با توجه به نوع درخواست و شرایط و جایگاهی  که در آن قرار داریم  می توانیم به چند گونه متفاوت نه بگوییم. در مقابل درخواستهای غیر معقول و غیر منطقی  دیگران می توانیم از این جملات و کلمات استفاده کنیم و نه بگوییم.

۱-در حال حاضر من اولویت های دیگری دارم، نمی توانم این کار را برای شما انجام دهم

۲- الان وقت خوبی نیست،من الان به کار دیگری مشغول هستم ،بهتر است بعدآ در این مورد حرف بزنیم

۳-  دوست دارم این کار را با هم انجام دهیم اما…

۴- اجازه بفرمایید من در باره پیشهاد شما فکر کنم، بعدا به شما خبر می دهم

۵-  افراد دیگری می توانند بهتر از من این کار را انجام دهند، چرا از فلانی در خواست نمی کنی

۶-نه، نمی توانم

چند روش فوق را می توان با توجه به شرایط و افراد درخواست کننده و همچنین موضوع درخواست، به کار برد. مثلا  در بعضی شرایط بهتر است به صورت خیلی قاطع و مستقیم بگوییم نه، نمی توانم. در مقابل درخواست بعضی افراد و یا در شرایط متفاوت  می توانیم از روشهای دیگری استفاده کنیم. با تمرین این چند روش به مرور قدرت نه گفتن ما به درخواستهای غیر منطقی دیگران افزایش می یابد و هر چه بیشتر از این روش استفاده کنیم برایمان آسانتر می شود. نتیجه این مهارت عزت نفس و اعتماد به نفس بالاتر است که در نهایت به احساس رضایت درونی از خودمان منجر خواهد شد.

 

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی