آسیب های اجتماعی و گسترش آن یکی از چالشهای مهم امروزه جامعه ما به حساب می آید. آسیب های اجتماعی  به مفهوم رفتارهای است که بر خلاف انتظارات بیشتر افراد جامعه است و افراد جامعه این نوع رفتار ها را ناهنجار و نادرست می دانند.  با توجه به آمار های سازمان های مسئول ،بسیاری از این رفتارها و ناهنجاریها رو به افزایش است. رفتارهای پر خطر و آسیبهای اجتماعی مانند (ترک تحصیل، فرار از مدرسه،اعتیاد،سرقت، وندالیسم،خشونت وارتباط های پر خطرو …) به طور محسوس در حال افزایش است. با توجه به وضعیت موجود باید راهکارهای برای جلوگیری از افزایش و حتی کاهش  آسیبها مورد نظر قرار گیرد. یکی از راهکارهای مهم و قابل اجرا برای کاهش رفتارهای پرخطر و آسیبهای اجتماعی در بین گروه سنی نوجوانان و جوانان،آموزش مهارتهای زندگی و ارتباطی است. در این زمینه پژوهشهای بسیاری صورت گرفته و در بسیاری از این پژوهشها نتایج به دست آمده  این موضوع را ثابت می کند که یادگیری مهارتهای زندگی و ارتباطی تاثیر مثبتی بر کاهش آسیب ها دارد. رابطه معکوسی بین آموزش و یادگیری  مهارتهای زندگی و کاهش رفتارهای پرخطر و آسیبهای اجتماعی وجود دارد. به این صورت که (هر چه مهارتهای زندگی و ارتباطی به کودکان و نوجوانان بیشتر آموزش داده و منجر به یادگیری  بیشتر شود،  گرایش به رفتارهای پرخطر و آسیبهای اجتماعی  در بین آنها کاهش می یابد).

متاسفانه در خانواده ها و مدارس آموزش مهارتهای زندگی و ارتباطی جدی گرفته نمی شود و به آن توجه نمی کنند. بسیاری از خانواده ها و  مدارس ما هنوز به این باور نرسیده اند که  رابطه ای بین یادگیری مهارتهای زندگی  و رفتارهای پرخطر  وجود دارد.  خانواده ها  بیشتر به نیازهای جسمی و مادی کودکان و نوجوانان توجه می کنند و در مدارس نیز تمرکز اصلی بر آموزش درسهایی  مانند ریاضی و فارسی و علوم است! هنوز آموزش مهارتهایی که کودکان و نوجوانان برای زندگی  در جامعه نیاز دارند به آنها یاد داده نمی شود و یا به صورت خیلی سطحی و در حاشیه این آموزشها ارائه می گردد. انتظار می رود خانواده ها همان میزان که برای علم آموزی کودکانشان هزینه و وقت می گذارند، برای یادگیری مهارتهای زندگی و ارتباطی هم هزینه و هم وقت بگذارند.  بعضی از مدیران و معلمان مدارس هم بهتر است  نگرش شان را به موضع تغییر دهند!  آموزش مهارتهای زندگی و ارتباطی نه تنها  از دروسی مانند ریاضی و … ارزش کمتری ندارد، بلکه در بسیاری مواقع مهمتر نیز هست.

 تا حدودی جای امیدواری است زیرا  به تازگی جامعه ،خانواده ها ، رسانه ها  و مدارس  به این ضرورت پی برده اند که آموزش مهارتهای زندگی باید  جدی گرفته شود.  این نگاه خوب  است  اما انتظار می رود این آموزشها هر چه سریع تر در متن و بطن آموزشهای علمی  مدارس قرار گیرند. چرا که هر میزان به این آموزشها در خانه و مدرسه اهمیت بیشتری بدهیم ،  باعث کاهش رفتارهای پرخطر و آسیب های اجتماعی در بین نوجوانان شده ایم.

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی