امروز

جمعه, ۲۵ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۱:۰۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

این روزها ذهن پدران و مادران این سرزمین مملو از نگرانی است. نگرانی برای آینده فرزندان بی‌کارشان که با وجود داشتن تحصیلات دانشگاهی، زندگی خویش را در کنج خانه سپری می‌کنند. باوجود اینکه بی‌کاری دیر زمانی است که به‌عنوان یک معضل سرسخت خود را در کشور نشان داده، اما چاره‌ای اساسی برای مقابله با آن اندیشیده نشده است و در خوزستان این معضل خود را بیشتر از استان‌های دیگر به رخ مردم کشیده است و ما را از منظر اشتغال در جایگاه سوم کشور نشانده است! طبق گزارش جدید مرکز آمار ایران، استان خوزستان در تابستان ٩۶ جزء استان‌هایی بود که بالاترین نرخ بی‌کاری را به میزان ١۴,٩ درصد به خود اختصاص داد.

سیدعلی بحرینی‌مقدم، معاون امور اقتصادی استانداری خوزستان، مدتی قبل در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهارنظر کرده است، برخی دستگاه‌های این استان اهمیت اشتغال را به صورت واقعی و مفهومی درک نکرده‌اند. وضعیت اشتغال استان را باید جدی گرفت اما متأسفانه با وجود تأکیدات شورای اشتغال و پیگیری‌های صورت گرفته، بعضا دستگاه‌ها کم‌توجهی کرده و یا ملاحظات لازم را در امر اشتغال استان ندارند و به صورت کلی از فضای ایجاد شغل دور هستند. غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، وضعیت اشتغال در استان را قابل قبول نمی‌داند و می‌گوید: چرا باید نرخ بی‌کاری در خوزستان ۱۴ درصد باشد. باید به جهتی حرکت کنیم که نرخ بی‌کاری تک‌رقمی شود. وی همچنین در شورای آموزش‌وپرورش استان خوزستان که در روز ١٨ مهرماه سال جاری در سالن جلسات استاندار برگزار شد، از تلاش آموزش‌وپرورش خوزستان در حوزه اشتغال‌زایی و جذب فارغ‌التحصیلان بی‌کار به‌عنوان مربی پیش‌دبستانی تجلیل کرد و گفت: آموزش‌وپرورش خوزستان در راستای رفع معضل کمبود معلم و کمک به اشتغال در استان در طی ماه‌ها و سال‌های گذشته گام‌های خوبی برداشت و بیش از دو هزار نفر از فارغ‌التحصیلان این استان را به‌عنوان نیروی پیش‌دبستانی جذب آموزش‌وپرورش کرد. وی این را هم گفت که در راستای رساندن مشکل اشتغال در استان به حداقل، تعداد مربیان پیش‌دبستانی جذب شده در خوزستان را با هماهنگی وزارت آموزش‌وپرورش از دو هزار نفر به سه هزار نفر افزایش می‌دهیم.
پیش‌دبستانی که چند سالی است با ابتکار، مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان، به صورت اجباری درآمده، علاوه بر اینکه از افت تحصیلی و تکرار پایه در بین دانش‌آموزان دبستانی جلوگیری کرده است، این امکان را نیز فراهم آورده تا نیروهای جویای کار موجود در جامعه خوزستان، به‌عنوان مربی پیش‌دبستانی جذب آموزش‌وپرورش شوند و این ایده به راهکاری برای تولید شغل در این استان برای مقابله با بی‌کاری تبدیل شده است.
با وجود اینکه دکتر مهرعلی‌زاده، نماینده تام‌الاختیار استاندار در حوزه اشتغال، آمار ارائه شده دستگاه‌های اجرائی در خوزستان را از نظر تولید اشتغال شفاف نمی‌داند، اما در حوزه آموزش‌وپرورش آمار شفافی در این خصوص وجود دارد. آمار ارائه شده از سوی مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان که در خبری با عنوان «جذب نیروی جدید در آموزش‌وپرورش خوزستان» در پایگاه خبری شوشان منتشر شده، نشان می‌دهد که طی چهار سال گذشته این دستگاه که متولی تعلیم و تربیت است و ایجاد شغل در حیطه وظایفش تعریف نشده است، به امر اشتغال نیز ورود کرده و با تدبیری دوراندیشانه، جذب ١١ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی را از راه‌های مختلف نظیر استخدام به صورت رسمی، پیمانی و حق‌التدریس در دستور کار قرار داده است. همچنین هفت هزار مربی پیش‌دبستانی نیز از میان جوانان جویای شغل در طی این چهار سال وارد چرخه آموزش‌وپرورش شده‌اند.
پس از مصاحبه مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان، در ابتدای سال تحصیلی جاری؛ توجه تمامی مسئولان کشوری و استانی بیش از گذشته به بحران اشتغال در خوزستان جلب شد. محمد تقی زاده با اعلام کمبود شدید معلم در خوزستان طی مصاحبه‌ای در روز تاسوعا اعلام کرد: امروز تصمیم گرفته شد که بخشی از مشکل کمبود معلم در مناطق و نواحی آموزش‌وپرورش خوزستان با استفاده از نیروهایی که به صورت حق‌التدریس در بخش پیش‌دبستانی مشغول به کار بودند، حل شود. مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان این را هم گفت که برای جبران نیروهایی که به صورت مربی پیش‌دبستانی مشغول به کار بودند، نیروهای جویای کار می‌توانند برای جذب در دوره پیش‌دبستانی به ادارات آموزش‌وپرورش در سراسر استان مراجعه کنند. پس از اظهارات مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان بود که سیل جوانان خوزستانی به ادارات آموزش‌وپرورش سرازیر شد و سر از زخم عمیق و دردناک معضلی گشوده شد که گریبان جوانان این مرز و بوم را تنگ می‌فشارد و نفس آنها را به شماره انداخته است؛ معضلی که بیش از گذشته در مقابل دیدگان مسئولان استانی و ملی قرار گرفت و عمق و زوایای آن نهان شد.
راهروهای ادارات ۴٠گانه آموزش‌وپرورش خوزستان در طی هفته‌های گذشته شاهد درد و اشک مادرانی بود که با کاغذی در دست و کوله‌بار سنگینی از نگرانی بر شانه، غم نامعلوم‌بودن سرنوشت فرزندانشان را بر دوش می‌کشیدند. مدیرکل آموزش‌وپرورش خوزستان که طی هفته‌های نفس‌گیر شروع سال تحصیلی، لحظه‌ای آرام نداشت و تمام لحظاتش در پاسخ‌گویی سپری شد، در جایی گفته است که دلم می‌خواست امکانی فراهم بود که می‌توانستم تمامی فارغ‌التحصیلان بی‌کار را جذب کنم و چه خوب است سایر مدیران دستگاه‌های اجرائی در خوزستان نیز با درست دیدن بحرانی به نام «بی‌کاری» از ابتکاری و چاره‌ای این‌چنینی بهره ببرند و با الگوبرداری از ابتکاری که آموزش‌وپرورش خوزستان در«پیش‌دبستانی» انجام داد، راهی برای برون‌رفت از بی‌کاری در استان بگشایند.

شرق

برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تازه های سایت

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی