امروز

چهارشنبه, ۴ مهر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۶:۱۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

مشکلات فراوانی کشور را در این روزها فراگرفته است. از مشکلات اقتصادی گرفته تا معضلات اجتماعی که بیشتر آن ناشی از فقر اقتصادی و فرهنگی است. در همین راستا چندی پیش بود که تقی رستم‌وندی، قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی با هشدار نسبت به افزایش افسردگی در زنان، از این موضوع به عنوان زنگ خطر افزایش تمایل زنان به استعمال مواد مخدر یاد کرد. او که در میان خبرنگاران در وزارت‌کشور سخن می‌گفت، در پاسخ به سوالی درباره علت افزایش آمار زنان معتاد و افزایش میل به استعمال مواد مخدر اظهار داشت: افزایش میل مصرف مواد مخدر در بانوان در سال ۹۰، پنج و نیم و در سال ۹۴ به ۱۰ درصد رسیده است. البته طرح سلامت روان وزارت بهداشت می گوید ۲۱.۶ درصد از افراد کشور از یکی از مشکلات خلقی رنج می برند که سبب افسردگی و گرایش آن‌ها به مواد مخدر می‌شود. آمارهای قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی به همین جا ختم نمی‌شد و در ادامه با اشاره به آمارهای احصا شده در حوزه آسیب‌های اجتماعی اظهار داشت: در حوزه اعتیاد در ۶ ماهه نخست امسال بیش از ۱۹۰ درصد کشف پیش سازه‌های هرویین و مواد مخدر صنعتی افزایش یافته است، همچنین جمع آوری معتادان متجاهر از اسفند پارسال آغاز شده و حدود ۱۳ هزار نفر از آن‌ها جمع آوری شده‌اند. وی از مشکلات دیگر اجتماعی نیز سخن گفت و آمارهایی را ارائه کرد که توجه به آن‌ها بسیار ضروری است. مشکلاتی که می‌تواند معضلات فراوانی را برای ایران فردا ایجاد کند. قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طراحی یک نظام جامع رصد اجتماعی برای نخستین بار در کشور،از اجرای آن در آینده نزدیک خبر داد.

توجه به موضوعی حیاتی

تقی رستم وندی در جمع خبرنگاران با اشاره به توجه ویژه رهبر معظم انقلاب نسبت به رسیدگی به وضع آسیب‌های اجتماعی با هدف کنترل و مهار آن و همچنین برگزاری چند جلسه در حضور ایشان با موضوع یاد شده، تاکید کرد: پاییز ۹۴ نخستین جلسه در حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد که به دلیل اهمیت، این جلسات تکرار شد و در پی دستوراتی که ایشان صادر فرمودند، وزارت کشور موظف شد مسائلی را پیگیری کند که پس از پیگیری مسائل، نتایج به اطلاع رهبری رسید.تاکنون چهار مرتبه این جلسات تشکیل شده است که امیدواریم جلسه بعدی هر چه زودتر برگزار شود. وی افزود:در این جلسات ماموریت‌هایی به وزارت کشور موکول که طی آن قرار شد آیین‌نامه شورای اجتماعی کشور اصلاح شود، جایگاه شورای اجتماعی ارتقا یابد و شورای اجتماعی به ریاست رییس جمهوری تشکیل شود؛ بنابراین آیین‌نامه شورای اجتماعی در سوم اسفند سال ۹۵ اصلاح شد و اعضای جدیدی به شورا پیوستند و جلسات آن به طور منظم شکل گرفت. همچنین رییس جمهور در سال ۹۵ و ۹۶ دو بار در این جلسات شورا حضور یافتند. رستم وندی تاکید کرد:همچنین با توصیه رهبر معظم انقلاب قرار شد هیات‌های اندیشه‌ورز با حضور صاحبنظران، اندیشمندان و پژوهشگران حوزه‌های مختلف تشکیل شود تا این هیات‌ها درباره آسیب‌های مختلف اجتماعی به علت‌یابی بپردازند و در پی علت شناسی، راهکارهای مقابله با آسیب‌های اجتماعی را طراحی و در اختیار مجریان و سیاستگذاران قرار دهند. در حقیقت یک رابطه میان هیات‌های اندیشه‌ورز، سازمان امور اجتماعی و شورای اجتماعی برقرار شود.

به حاشیه‌راندن متن جامعه

در میان هیاهوی رسانه‌های مختلف برای رسیدگی به مسائلی مانند برجام، یقه‌گیری‌‌های سیاسیون و هزاران مساله تکراری که مردم روزهای مختلف خود را با آن شب می‌کنند، این گزارش بسیار مهم به حاشیه رفت. مساله‌‌ای که مسئولان نیز آرزو می‌کردند در حاشیه باشد.

جلسه با رهبری بعد از اربعین

البته در این میان نیز برخی افراد هستند که این معضلات را به چشم دیده‌اند و به دنبال آن هستند تا این معضل را هر چه سریع‌تر حل کنند و راهکارهایی برای آن بیابند. در همین راستا، عبدالرضا‌عزیزی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به مطالبه‌گری رهبر انقلاب از سه قوه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد، از برگزاری جلسه بعدی ایشان با سران قوا با محوریت این موضوع بعد از ایام اربعین خبر داد. عزیزی که با خانه ملت گفت‌وگو کرده‌است، با بیان اینکه اعتیاد یکی از معضلات بزرگ جهانی است، گفت: متاسفانه به دلیل اینکه ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار گرفته، بیشتر در معرض تهدیدهای ناشی از آن قرار دارد؛ ضمن‌اینکه مشکلات بیکاری و معیشتی نیز مزید بر علت شده، تا میزان شیوع اعتیاد در کشور افزایش یابد. نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مبارزه با مواد مخدر از مهم‌ترین دغدغه‌های رهبر انقلاب است، ادامه داد: مقام معظم رهبری از آبان ماه سال ۹۴ به طور مستقیم به موضوع مبارزه با مواد مخدر ورود پیدا کرده‌اند و در این مورد جلساتی را به طور منظم هر شش ماه یک بار با حضور سران قوای سه‌گانه برگزار می‌کنند که جلسه بعدی نیز بعد از اربعین برگزار خواهد شد. وی در تشریح جزییات مطالب مطرح شده در این جلسات یادآورشد: مقام معظم رهبری به صورت مطالبه‌گرانه و با جدیت به قوای سه‌گانه دستور داده‌اند، تا در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد به ارائه راهکار بپردازند و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از شیوع آن در سطح جامعه را به کار بگیرند، که در این جلسات گزارشی از اقدامات صورت گرفته ارائه داده می‌شود. عزیزی خاطرنشان کرد: متاسفانه مشکل کنونی کشور در مورد اعتیاد به توزیع و استعمال مواد مخدر صنعتی از جمله شیشه و گل برمی‌گردد، که فرد حتی با یکبار مصرف نیز به شدت معتاد می‌شود، بنابراین مبارزه با آن‌ها کار بسیار مشکلی است، ضمن اینکه در شرایط کنونی ۲/۵ درصد از جامعه مبتلا به بیماری‌های مزمن روانی بوده، که یک درصد مبتلا به اسکیزوفرنی و ۱/۵ درصد هم مبتلا به دوقطبی و افسردگی ماژور هستند، و بی‌تردید رفتن آن‌ها به دنبال مواد مخدر امری اجتناب‌ناپذیر است. رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، با اشاره به اقداماتی که باید برای پیشگیری از شیوع اعتیاد به مواد مخدر صنعتی در سطح جامعه صورت بگیرد تاکید کرد: برای ممانعت از ابتلای مبتلایان به بیماری‌های روانی مسئولان مربوطه باید این موضوع را به گونه‌ای کنترل و مدیریت کنند، که مواد مخدر در دسترس این افراد قرار نگیرد، همچنین برای جلوگیری از شیوع استعمال مواد مخدر بین سایر افراد جامعه نیز، باید از طریق اطلاع‌رسانی مردم را از عوارض ناشی از استعمال این قبیل مواد مخدر آگاه کرد، تا هرگز به دنبال تجربه حتی یک بار مصرف این مواد نیز نروند.

مشکلات مردم را دریابید

مشکلات فراوانی در کشور وجود دارد که دولتمردان بهتر از مردم آگاهی دارند و بی‌شک راه‌حل آن‌ها نیز در دستان مسئولان است. ارائه این گزارش‌ها برای مردم گرچه سبب می شود تا بدانند که چه وضعیتی در کشور وجود دارد ولی به نوعی ترویج ناامیدی نیز می‌شود. ای کاش مسئولان و به ویژه‌اهالی پاستور وبهارستان به جای درگیری‌های سیاسی و خودخواهی های جناحی، پاسخگوی وضع موجود باشند و راه‌حل‌هایی را ارائه کنند تا معضلات موجود به جای آنکه روندی صعودی داشته باشد، کاهش یابد یا از بین برود.

قانون

برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تازه های سایت

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی