امروز

سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۷:۳۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

سید محمد بطحایی، اصلاح‌طلب خوش‌اخلاقی است که با توجه به حسن خلق و میانه رو و تقریبا غیر سیاسی بودنش، در بین اصولگرایان نیز پایگاه ویژه خود را دارد. از آنجا که آموزش و پرورش نهادی حاکمیتی و ایشان نیز در همین سیستم آموزشی و پرورشی پله‌های مدیریتی را یکی یکی طی کرده و تقریبا بر چالش‌های موجود در آموزش و پرورش اشراف نسبی داشته، و احتمالا عیوب ساختاری و سیستمی این وزارتخانه را شناسایی کرده‌اند. لذا توان اینکه مجلسیان، فراکسیون‌‌ها، فعالان مدنی، فعالان سیاسی و همچنین فعالان رسانه‌ای فرهنگیان را راضی و به اقناع برسانند بسیار زیاد است. از سویی دیگر با توجه به نگاه بطحایی به نحوه مدیریتِ منابع در وضع موجود، و نیم نگاهی که وی به درآمدزا کردنِ آموزش و پرورش و صرفه‌جویی در منابع دارد، و اینکه این نوع دیدگاه؛ دقیقا منطبق با دیدگاه دولت و مجلس و اقتصاد مقاومتی است، لذا وجود چنین فردی در ساختار مدیریتی آموزش و پرورش که همواره به عنوان یک وزارتخانه عظیمِ بی‌درآمد و پرمصرف از نگاه دولتیان و مجلسیان است؛ لازم و ضروری بوده، و به نظر می‌رسد هر فرد دیگری غیر از بطحایی نیز با ایده کوچک و چابک‌سازی دولت، و درآمدزا کردن وزارت آموزش و پرورش و حرکت به سوی استقلال از بودجه عمومی و فاصله گرفتن از ارتزاق از درآمدهای نفتی برنامه‌های خود را به رییس‌جمهور و مجلس معرفی می‌کرد با همین تعداد آرا و حتی بیشتر نیز رأی اعتماد می‌گرفت.

در کنار همه این مسائل وجود مخالفان سرسخت بطحایی و تشکیل کمپین‌هایی جهت دار، در مخالفت با ایشان، به بطحایی و موافقینش کمک شایانی در گرفتن رای اعتماد از مجلس کرد. یعنی حرکات و رفتار مخالفین به گونه‌ای بود که حتی سرسخت‌ترین منتقدان اخلاق‌مدار بطحایی نیز خود را ملزم به سکوت و کناره‌گیری از این جو ایجاد شده دانستند. و در آن سو باعث شد که رییس‌جمهور، و تیم بطحایی تلاش و جدیت خود را برای جلب نظر نمایندگان مجلس بیشتر کرده و شاید نیز قول‌ها و وعده‌های بیشتری را در این راه مصرف کرده باشند.
در واقع بطحایی که موافق با کار تیمی است، با همان تیمی که قرار است ایشان را بعدا در پیشبرد امورات وزارتخانه همراهی و کمک کنند، و نفوذ و لابی‌گری افرادی که در این تیم هستند، توانست اینگونه بر جو حاکم فایق آمده، و مجلسیان را راضی به اینچنین پاسخی کند.
همچنین فعالان صنفی و تشکل‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند؛ در این مقطع دچار ازهم‌گسیختگی خاصی بودند. و با توجه به رویه نادرستی که بسیاری از اعضای اصلی این تشکل‌ها در پیش گرفته‌اند، و خروج این افراد از کار تیمی و تشکیلاتی، و حرکت بر مدار تک‌روی و موازی‌کاری، این تشکل‌های صنفی و حتی برخی تشکل‌های صنفی – سیاسی نتوانستند آنچه که مد نظرشان است را به گوش نمایندگان مجلس؛ و افکار عمومی فرهنگیان برسانند. و با زوم کردن روی مواردی که بیشتر بوی تخریب و توهین می‌داد تا نقدِ عملکرد، احوالات را به گونه‌ای رقم زدند که بیشتر به نفع بطحایی باشد تا به ضرر ایشان.
مجلسیان نیز که به نظر می‌رسد اصلا وقت و حوصله خواندنِ برنامه‌های طویل و پیگیری مشکلات و چالش‌های بطن جامعه و مخصوصا فرهنگیان را ندارند، تقریبا با شنیدن دفاعیات رییس‌جمهور، و خود بطحایی، و انطباق این سخنان با اهداف آنها که هزینه‌زدایی از دولت و مجلس است، بیشتر از این خود را خسته نکرده و با اعتماد به رییس‌جمهور و تیم بطحایی رای خود را در سبد موافقان انداختند.
چشم‌انداز مدیریتی سید محمد بطحایی زیاد قابل پیش‌بینی نبوده و بستگی به میزان توجه دولت به آموزش و پرورش و درجه اولویت این وزارتخانه از نگاه دولت دوازدهم دارد.  همچنین بستگی به نحوه چینش و انتخاب تیمی دارد که قرار است وی را در پیشبرد اهداف مدیریتی‌اش همراهی کنند. که با توجه به هجمه‌های زیاد رسانه‌ای و زوم کردن فعالان مدنی و صنفی روی این انتخاب بحث برانگیزِ رییس‌جمهور و همچنین برنامه‌هایی که قبلا برای این وزارتخانه طرح‌ریزی و آماده اجرا شده است، گمان می‌رود دوره پیش روی ایشان موفق‌تر از فانی، آشتیانی و حتی نجفی نیز باشد. البته همه اینها گمانه‌زنی بوده و باید دید در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟

اعتماد

برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تازه های سایت

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی