امروز

سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۷:۳۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

سرانجام با رای اعتماد مجلس تکلیف وزارت  آموزش و پرورش هم مشخص  و سید محمد بطحایی با رای بالای نمایندگان مجلس وزیر این وزارت خانه ی عریض و طویل و مهم شد . وی در اولین روز کاری و در پیامی تصویری از طریق فضای مجازی سه اولویت اصلی خود را اینگونه بیان می کند:

“نخست اینکه از همین امروز تحول در نظام آموزش و پرورش را بر اساس سند تحول بنیادین با جدیت آغاز می‌کنم.

دوم اینکه برای تربیت نسلی متدین، اخلاقی، کارآفرین و با نشاط همه تلاش خود را بکار می‌گیرم.

 سوم اینکه به عنوان نماینده یک میلیون و ۷۰۰ هزار معلم شاغل و بازنشسته فرهیخته در هیئت دولت، همه همت و تلاش خود را برای ارتقای معیشت و منزلت آنها بکار می‌گیرم.”

این سه اولویت یا سه قولی که وزیر جدید آموزش و پرورش در اولین روز شروع کارش به آنها اشاره می کند، باعث خوشحالی است ،چرا که نشان از هدف گذاری مشخصی دارد . در این هدف گذاری مسیر آموزش و پرورش  در چهار سال پیش رو مشخص می شود. اما از سویی باعث نگرانی نیز هست .این نگرانی ناشی از تجربه زیسته ما درون آموزش و پرورش در سالهای گذشته است.  تجربه به ما می گوید که  ممکن است  اولویتها و اهداف مد نظر وزیر جدید   به درستی تحقق پیدا نکند.دلیل این نگرانی به شرایط و محدودیتهایی بر می گردد که آموزش و پرورش سالهاست با آن روبروست.مهمترین چالش و محدودیت آموزش و پرورش به غیر از محدودیتهای مالی ، توقف آموزش و پرورش در دایره بسته مدیران و روشهای  تکراری است. آموزش و پرورش اگر می خواهد دانش آموزانی تربیت کند که بتوانند در دنیای پر چالش حال و آینده گلیمشان را از آب بیرون بکشن، با روشهاس سنتی حال حاضر نمی شود.نظام آموزشی با مدیران سنتی و روشهای سنتی  به سمت و سویی خواهد رفت که از حالا کاملا آینده اش مشخص و روشن است و پایان خوشی برای آن نمی توان متصور بود . به قول معروف “اگر از همان روشهایی استفاده کنیم که قبلا استفاده می کردیم به  همان  نتایج و جایی می رسیم که قبلا رسیده ایم و  الان هستیم” اگر ما از نتایج آموزش و پرورش مان راضی هستیم (که حتما نیستم،) می توانیم به همین روش فعلی  بچسبیم و به آنها عمل کنیم. اما اگر  از نظام آموزش و پرورش راضی نیستیم (که البته نیستم)راهی جز تغییر در روشهایمان نداریم. البته  با توجه به نگاه رو به آینده و تیم محور سید محمد بطحایی وزیر جدید آموزش و پرورش و کلید واژه های مورد تاکید ایشان، می توان  تا حد زیادی به  وضعیت  آموزش و پرورش در چهار سال آینده و دستاوردهای آینده آن امیدوار بود.جای خوشحالی خواهد داشت اگر وزیر جدید با تمام توان سعی در نوسازی سیستم آموزش و پرورش کشور  نماید. این هدف محقق نخواهد شد جز با مدیران خلاق و به روز و برنامه ها و روشهای نو.

برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

تازه های سایت

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی