١ هنگام مناظرات ریاست‌جمهوری، دو چیزی که مخالفان دولت از آن بر ضد‌دولت روحانی، بیشترین بهره‌برداری را کردند، به آموزش‌وپرورش ارتباط داشت.
اولین مسئله، ماجرای واردات دختر آقای وزیر و دیگری، تخلفات گسترده در صندوق ذخیره فرهنگیان بود. برخی از دوستداران دولت، معتقدند مسئله واردات پوشاک دختر دانش‌آشتیانی، دولت را به حاشیه برد و نزدیک بود کار دست آن دهد و اگر ویژگی‌های شخصیتی و نیز تغییر گفتمان دکتر روحانی انجام نمی‌شد، معلوم نبود که دولت یازدهم ادامه پیدا کند.
با این استدلال، این عده، معتقد به برکناری دانش‌آشتیانی‌اند و در این راستا، نام‌هایی را در رسانه‌ها به‌عنوان جانشینان وی بر زبان می‌آورند و درصددند که دولت را مجاب به تغییر وی کنند. به اعتقاد نگارنده، داوری این دوستان نادرست است و باید همچنان از دانش‌آشتیانی دفاع کرد. اول اینکه ماجرای قاچاق کالا از سوی دختر آقای وزیر، دروغی آشکار بود که مخالفان بر زبان آوردند و بی‌محابا و بدون ترس از عقوبت دنیوی و اخروی، آن را تکرار کردند. آیا به خاطر دروغی که به دانش‌آشتیانی و خانواده‌اش نسبت دادند، باید دانش‌آشتیانی را محاکمه کرد یا از وزارت خلعش کرد؟
در رسانه ملی، در برابر دیدگان‌ میلیون‌ها بیننده، با آبرو و شخصیت وی و خانواده‌اش بازی کردند و دریغ از اینکه به او فرصت دفاع دهند؛ آیا اگر چنین کاری با ما و خانواده ما کنند و فرصت دفاع به ما ندهند، خوشمان می‌آید؟ افسوس و صد افسوس که آن‌کس که این دروغ بزرگ را گفت و تکرار کرد، فردی بود که جوانی و جانش را صرف دفاع از میهن و اعتقاداتش کرده بود؛ چه بر سر او آمد که دروغی به این بزرگی و آشکاری را گفت و از یک عذرخواهی دریغ کرد؟ اصلا فرض کنیم که مسئله قاچاق دروغ نبود؛ این مسئله چه ارتباطی به دانش‌‍‌آشتیانی داشت؟ به فرض که دختر وی، تخلفی انجام داده بود، به خاطر تخلف دختر، باید گریبان پدر را گرفت؟ کدام قانون و کدام شرعی، چنین تجویزی کرده است؟ بله؛ اگر اثبات می‌کردند که تخلف فرض‌شده، با حمایت پدر انجام شده، باید او را بازخواست می‌کردند، اما اصلا جرمی واقع نشده بود تا بخواهیم دانش‌آشتیانی را به خاطر حمایت از جرم ناکرده، تنبیه کنیم! وقتی که مسئله قاچاق، کنار رفت و دروغ‌بودن آن آشکار شد، مخالفان، به انتقادی دیگر روی آوردند و آن، عضویت دانش‌آشتیانی، در یک شرکت خانوادگی واردات پوشاک بود.
اشکال اول این بود که اولا، حضور دانش‌آشتیانی، در هیئت‌مدیره یک شرکت خصوصی، خلاف قانون است و ثانیا، به فرض بدون اشکال بودن حضور وزیر در هیئت‌مدیره، شأن فرهنگی وزیر آموزش‌وپرورش نیست که عضو هیئت‌مدیره‌ای باشد که کارش، واردات پوشاک بچه است. این دو، البته دو ایراد اساسی و درست بودند. اما هر دوی این اشکالات، رفع شد. وزیر به مجلس رفت و در حضور سخنگوی قوه قضائیه، مدارکی را نشان داد که بیا‌نگر این بود که به محض نشستن بر کرسی وزارت، از حضور در این شرکت خانوادگی، استعفا داده و حتی به علت وقت‌گیربودن کارهای اداری، آن را به صورت محضری ثبت کرده است. بعد از حضور وزیر و نشان‌دادن اسناد، کمیسیون اصل ٩٠ اعلام کرد که هیچ تخلفی از سوی دانش‌آشتیانی صورت نگرفته است. با‌این‌همه، آیا هنوز باید به خاطر یک دروغ، به دانش‌آشتیانی حمله کنیم؟ آیا این، خلاف اخلاق و مروت و دینداری نیست؟
٢ مخالفان این روزهای دانش‌آشتیانی را می‌توان حداقل در سه گروه جای داد؛ دسته اول، همان منتقدان سنتی وی هستند که به تندروهای اصولگرا، تعلق دارند. این دسته، تمام هم و تلاش خود را کرد که با انگ فتنه و متهم‌کردن دانش‌آشتیانی به آن، از وزیرشدن او جلوگیری کند و البته در این کار ناکام ماند. این گروه با پیش‌آمدن ماجرای دروغ قاچاق کالا، تمام سعی خود را کرد تا بار دیگر، دانش‌آشتیانی را زیر سؤال ببرد که البته باز هم ناکام ماند.
دسته دوم، که البته آنها هم به جناح اصولگرا تعلق دارند، کسانی‌اند که با برخی انتصابات دانش‌آشتیانی مخالف‌اند و از اینکه دانش‌آشتیانی، به خواسته‌های غیرمنطقی آنها وقعی نمی‌نهد، ناراحت‌اند و بنابراین خواستار عزل وی‌ هستند.
دسته سوم را می‌توان دلالان و کاسبان نام نهاد. این دسته، البته ادعای اصلاح‌طلبی و حمایت از دولت را هم بعضا دارند؛ اما چون دانش‌آشتیانی آنها را برای پست‌های مدیریتی در نظر نگرفته است، امروز به جد منتقد وی شده‌اند و از آب گل‌آلود و آنچه در مناظرات پیش آمد، به نفع خود، بهره‌برداری غیراخلاقی می‌کنند.
اینها، معمولا با مقامات ارشد دولت و نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس، ارتباط دارند و سعی دارند تا با مجاب‌کردن آنها، از انتخاب مجدد دانش‌آشتیانی، جلوگیری کنند. متأسفانه انتقادات این گروه، تنها جنبه شخصی دارد و اصلا به آموزش‌وپرورش مربوط نمی‌شود. این گروه، در میان فعالان تشکل‌های معلمی، به دلالان مشهورند.
دسته چهارم منتقدان هم، البته کسانی‌اند که به عملکرد دانش‌آشتیانی ایراد دارند، اما چندان برای مدعای خود دلیلی ارائه نمی‌دهند. اخلاق و مروت حکم می‌کند که دولت، پشت دانش‌آشتیانی را به خاطر مسائل واهی یا امیال و منافع عده‌ای خاص، خالی نکند و بار دیگر، او را به‌عنوان وزیر به مجلس معرفی کند.

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی