سوال اول. چه مسائل و مشکلات و اولویت های را در آموزش و پرورش واجد اهمیت میدانید؟ 
تدبیر امور وزارت آموزش و پرورش به خاطر چند مساله امری بسیار دشوار و پیچیده است. اول اینکه مطالبات انباشته شده تاریخی و مزمن منزلتی، معیشتی، ساختاری و محتوایی در این حوزه وجود دارد که با آمدن هر وزیری در هر دولتی سر باز میکند و هر شخصی به عنوان وزیر را با چالش جدی مواجه میکند. و به سرعت باعث تقابل بدنه با فرد وزیر می شود.
دوم اینکه خود وزارتخانه و سازمان های اقماری آن بسیار عریض و طویل هستند و تمشیت امور روزمره آنها بسیار دشوار و طاقت فرساست چه رسد به اینکه فرد وزیر بخواهد برای بهبود عملکرد آنها برنامه ریزی داشته باشد.
سوم اینکه تلاش برای در اولویت قرار دادن آموزش و پرورش در بین سایر دستگاههای آموزشی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین مسئولان و نهادهای تصمیم گیر و برنامه ریز  ارشد کشور که انتظار همه فرهنگیان است کار بسیار دشواری است که هر وزیری را با دشواری مواجه میکند
علاوه بر این ها که بر شمرده شد و سایر موضوعاتی از این قبیل، وزیر باید دارای تیم مدیریتی توانمند، آشنا با حوزه تخصصی و هماهنگ باشد
همه این نکات بیان شده نشان از پیچیدگی و دشواری این حوزه دارد
سوال دوم. وزیر آینده آموزش و پرورش با چه دشواری و مشکلاتی روبرو خواهد شد؟ 
همانگونه که در سوال قبل به برخی از پیچیدگی ها و دشواری های وزارتخانه اشاره شد، وزیر اولا باید کاملا با این مشکلات آشنایی داشته و به پیچ و خم هر کدام از آنها اشراف داشته باشد. ثانیا واقعا تیم منسجم و قوی برای بخش های مختلف این وزارتخانه از جمله شش معاونت، یازده سازمان اقماری، حدود هفت مرکز و همچنین ۳۲ مدیر کل داشته باشد.
علاوه بر همه اینها باید بتواند برنامه خوبی برای اداره این وزارتخانه تدوین نماید که هم نمایندگان مجلس را اقناع کند و هم واقعا امور این وزارتخانه عریض و طویل را به سامان نماید. در حقیقت این موارد نشان می دهد وزیر آینده باید یک سر و گردن از لحاظ توانمندی بالاتر از سایر وزرا باشد.
سوال سوم. وزیر آینده آموزش و پرورش باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ 
به نظرم وزیر آینده علاوه بر اشراف کامل به همه موارد ذکر شده، باید از بطن آموزش و پرورش باشد یا اینکه شناخت کاملی از آموزش و پرورش داشته باشد، زیرا هرچقدر در حوزه آموزش و پرورش زیست فکری و کاری کرده باشد درک ملموس تری از مطالبات فرهنگیان و پیچیدگی های این حوزه خواهد داشت. وزیر آینده همچنین باید بستر را برای ورود مدیران جوان، تازه نفس و کارآمد به جای برخی بازنشستگان فعلی فراهم آورد، زیرا یکی از معضلات یا حتی بحران های فعلی و آتی آموزش و پرورش کمبود شدید مدیر ارشد می باشد که به وضوح این کمبود خود را در پاسخ به این پرسش که چه کسانی در مجموعه آموزش و پرورش را می توان به عنوان گزینه وزارت معرفی کرد نشان میدهد.
ایجاد هماهنگی و جلوگیری از خودسری برخی از بخش ها و سازمان های اقماری وزارتخانه عریض و طویل از دیگر مسایلی است که وزیر آینده را با مشکلات جدی مواجه می سازد و لازم است وزیر آینده با اقتدار این هماهنگی هدفمند را مد نظر قرار دهد.
همچنین برنامه های اجرایی و مدیران دوره وزیر و دولت دوم جناب دکتر روحانی کاملا با سیاست های کلی دولت تدبیر و امید و وعده های اعلام شده از جانب آن هماهنگ باشند تا بتوانند به تحقق اهداف دولت سرعت بیشتری بدهند.
سوال چهارم. مباحثی در افواه فعالان فرهنگی مطرح می‌شود که وزیر آینده بومی این وزارتخانه باشد نظر شما چیست؟ 
آرزوی هر فعال حوزه آموزش و پرورش است که این وزارتخانه به حدی از بلوغ و توسعه همه جانبه برسد که نه تنها برای اداره خود بلکه برای سایر وزارتخانه های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی نیز نیرو و مدیر ارشد داشته باشد ولی متاسفانه این توانمندی در حال حاضر قابل ملاحظه نیست، گرچه نباید منکر حضور مدیران ارشد توانمند بیرون از حوزه آموزش و پرورش شد ولی بالاخره باید تمهیداتی فراهم نمود که به مرور اداره این وزارتخانه را به نیروهای بومی موجود در این حوزه سپرد
دیدگاهها

دیدگاه ها (۲ دیدگاه)

 1. لطفی کمال محمود

  بادرود ؛وزارت آ.پ با پتانسیل های توانمند نیروی انسانی فرهیخته ،باید همان طور که جناب عالی اذعان داشتید متکی به خود و نیروهای درون سازمانی باشد که خاک کلاس خورده و رنج های یک فرهنگی را چشیده باشد و به قول امام خمینی مرفه بی درد نباشد.اکنون فرهنگیان به منزلت اجتماعی از دست رفته می اندیشند که یکی از متعلقاتش “معیشت”است .ما در دوره های متمادی باز بنا به اشاره ی جناب عالی،مدیران سایر وزارتخانه ها را تامین می کردیم..اکنون چه بر ما و این مجموعه ی عظیم افسرده رفته است؟؟؟!!!!

 2. عزیزی

  باسلام
  هم سوالات وهم پاسخ ها سطحی وژرنالیستی بنظرمیرسداز فانوس وزین بیش ازاین انتظاردارم
  اینجانب بعنوان یک کارشناس خبره در مسایل اموزش وپرورش جهان وایران خرسندمیشم مطالعات وتجربیات خودم راچه دربعدسندتحول وچه اسنادبالادستی که بعضاخودم درارتباطش بودم درخدمتتون باشم
  بامیدموفقیت شماخوبان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی