آموزش و پرورش در کره شمالی فراگیر و با بودجه دولتی برای همه قابل دسترسی است؛ میزان سواد در کره شمالی برای افراد ١۵ سال به بالا ١٠٠ درصد است و کودکان به طور هماهنگ از یک سال آموزش در مهد کودک و چهار سال آموزش ابتدایی و شش سال آموزش متوسطه استفاده می‌کنند.
آموزش و پرورش رسمی نقش محوری در توسعه اجتماعی و فرهنگی در کره شمالی دارد که این نقش هم در کره شمالی سنتی و هم کره شمالی معاصر به خوبی دیده می‌شود.
از زمان سلسله چوسون، آموزش درباره کره شروع شد و در طول قرن ١۵ مدارس خصوصی نیز شروع به تعلیم آکادمیک کردند، در قرن ١۶ دانشگاه ملی مکتب کنفوسیوس در کره باستان تاسیس شد. در اواخر قرن ١٩ و اوایل قرن ٢٠ تغییرات عمده آموزشی ایجاد شد از جمله تاسیس مدارس با برنامه‌های درسی غربی توسط مبلغان مسیحی و همچنین تاسیس مدرسه زنان.
اجباری بودن آموزش ابتدایی و متوسطه: بعد از تاسیس کشور کره شمالی نظام آموزشی تا حد زیادی از اتحاد جماهیر شوروی الگوبرداری شد، به گفته منابع رسمی کره شمالی دو سوم کودکان در سن مدرسه و بسیاری از بزرگسالان امکان تحصیل نداشتند اما در سال ١٩۵٠ آموزش ابتدایی اجباری شد هرچند وقوع جنگ کره کمی آموزش را در این کشور به تاخیر انداخت ولیکن در سال ١٩۵۶ آموزش ابتدایی به طور کامل در دسترس همه کودکان بود و در سال ١٩۵٨ نیز آموزش ابتدایی و متوسطه هر دو اجباری شد. در سال ١٩۵٩ آموزش همگانی با حمایت مالی دولت در اختیار تمام اقشار جامعه قرار گرفت، حمایت مالی بیان شده شامل امکانات آموزشی، کتاب‌های درسی، لباس و خوابگاه برای مدارس شبانه‌روزی بود. در سال ١٩۶٧سیستم آموزشی ٩ ساله و در سال ١٩٧۵ سیستم آموزشی ١١ ساله اجرا شد که تا امروز ادامه دارد.
دبیرستان‌های کره شمالی به دو دسته تقسیم می‌شود:
اول: دبیرستان‌های عمومی که در آن علاوه بر دروس عادی، هنر و زبان خارجی تدریس می‌شود.
دوم: موسسات انقلاب که در آن دانش‌آموزان نخبه کره شمالی جهت افسری برای خدمت در ارتش خلق کره آموزش داده می‌شوند، در این مدرسه آموزش‌های مدرن در اقتصاد و کامپیوتر ارایه می‌شود.
بیش از هشت درصد از دستورالعمل آموزشی در کره شمالی به «بزرگ کیم ایل سونگ» و اخلاق کمونیست، اختصاص داده شده است و ٨/۵ درصد از آموزش‌های مدارس ارشد متوسطه به افراد سیاسی از جمله «کیم ایل سونگ» و همچنین «سیاست حزب کمونیست» پرداخته است.
موسسات عالی: موسسات عالی در کره شمالی شامل کالج‌ها و دانشگاهاست که از مهم‌ترین رشته‌های ارایه شده در آنها آموزش معلمان است که در یک دوره چهار ساله شرکت می‌کنند و پس از فارغ‌التحصیلی آماده آموزش به کودکان مهدکودک و دبستان می‌شوند همچنین دوره‌های شش ساله پزشکی در دانشکده‌های کره شمالی ارایه می‌شود و کالج‌های اختصاصی علوم و مهندسی و هنر و موسیقی و زبان خارجی در کره شمالی مشغول کار هستند. در کره شمالی دانشگاه‌های نظامی جزو مهم‌ترین دانشگاه‌های آن کشور محسوب می‌شود در سال ١٩٨٠ حدود ١٧٠ موسسه عالی آموزشی و ۴٨٠ مدرسه تخصصی در کره شمالی وجود داشت.
دانشگاه کیم ایل سونگ که در اکتبر ١٩۴۶ تاسیس شده است تنها نهاد کره شمالی است که در آن مدرک کارشناسی ارشد و دکترا  ارایه می‌شود و معیار این دانشگاه جهت پذیرش دانشجو نمرات مدرسه دانش‌آموز است. تحقیقات نشان داده است که از هر پنج یا شش دانش‌آموز تنها یک دانش‌آموز به این دانشگاه راه پیدا می‌کند، در این دانشگاه رشته‌های فلسفه، حقوق، زبان و ادبیات خارجی، جغرافیا، فیزیک، ریاضیات، شیمی، زیست، علوم، کامپیوتر و انرژی هسته‌ای ارایه می‌شود، اعضای هیات علمی این دانشگاه حدود ٣٠٠٠ نفر هستند و همه امکانات یک دانشگاه مدرن را داراست.
در کره شمالی تاکید بر مطالعه به حدی است که در روستا‌ها تیم‌هایی شامل پنج خانواده تشکیل می‌شود و زیرنظر یک معلم یا سرپرست جلسات مطالعه خواهند داشت و در این جلسات که بعد از کار هر روز شروع می‌شود در مورد مسائل فنی و سیاسی نیز صحبت می‌شود همچنین موسسات آموزشی بزرگسالان در اوایل سال ١٩٩٠ تشکیل شد که این موسسات شامل کالج‌هایی بود که کارگران مهارت‌ها و تکنیک‌های جدید را بدون ترک کار به صورت مطالعه در شب یا پاره‌وقت در دوره‌های کوتاه و فشرده آموزش می‌دیدند همچنین در «کالج مزرعه» کارگران روستایی می‌توانند با مطالعه و استفاده از سیستم تحصیلی مکاتباتی به مهندسان و دستیار مهندسان تبدیل شوند.
بعد از اجباری شدن تحصیلات ابتدایی و متوسطه و برخورداری همه کودکان از امکانات تحصیلی، در سال ١٩٩٣ در اجلاس وزرای آموزشی کشورهای عدم تعهد که در پیونگ یا نگ برگزار شد، کیم ایل سونگ اعلام کرد تحصیلات دانشگاهی هم به زودی اجباری و در اختیار تمام فارغ‌التحصیلان متوسطه قرار خواهد گرفت.

منبع+

دیدگاهها

دیدگاه ها (۱ دیدگاه)

  1. اکبرروزبهانی

    حیف که حوزه نداره ؛؛؛؛؛؛؛؛

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی