حسین طاهری‌فرد*

در خرداد سال ۷۴دغدغه ارتقاء معیشتی و رفاه فرهنگیان منجر به تاسیس صندوق ذخیره فرهنگیان شد. هدف اولیه صندوق ذخیره فرهنگیان افزایش قدرت مالی دوران بازنشستگی فرهنگیان بود.در حال حاضر صندوق ذخیره فرهنگیان متعلق به ۹۰۰ هزار نفر از معلمان است و از محل واریزی آنها و سهم دولت سرمایه خود را کسب کرده و به کارهای اقتصادی مشغول است. پس ازحدود ۲۰ سال صندوق ذخیره فرهنگیان به یک بنگاه بزرگ اقتصادی تبدیل شده است و شرکت‌های متعددی زیرمجموعه آن فعالیت می‌کنند.

شوربختانه بخاطر عدم شفافیت مالی و نبود نظارت کافی،صندوقی که می‌بایست در دوران بازنشتگی به یاری فرهنگیان بیاید، حالا به دغدغه اصلی آنان تبدیل شده است. دغدغه‌ای که حتی با استعفای اجباری فانی و وعده و وعیدهای آشتیانی از بین نرفت.پس از تایید و تکذیب‌های فراوان بالاخره اصل «تخلف» در این بنگاه اقتصادی متعلق به فرهنگیان پذیرفته شد.

معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم تودیع و معارفه فانی و آشتیانی با اعلام اینکه در بنگاه‌های زیرمجموعه صندوق فرهنگیان از جمله بانک سرمایه تخلفاتی صورت گرفته است، خواستار پاسخگویی هیئت مدیره شد. شاید اسحاق جهانگیری فراموش کرده است که هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان از طرف هیات امنا انتخاب می‌شود و مسئولیت انتخاب هیات امنا با وزیر آموزش‌و‌پرورش بعنوان رئیس هیات امناست.هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان از نظر نظارتی نقش مجمع‌عمومی را به نیابت از فرهنگیان دارد.بی‌شک اولین کسی که باید بخاطر تخلف در بنگاه‌های زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان پاسخگو باشد «وزیر آموزش‌وپرورش و هیات امنای انتصابی» است!

وزیر سابق آموزش‌و‌پرورش نتوانست یا نخواست با موضوع تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان برخورد کند و برکناری دیر هنگام مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان نیز کمکی به حل ماجرا نکرد بلکه بر ابهام‌ها افزود. بناگهان فانی رفت، رفتنی که سوالات بی‌شماریرا در رابطه با صندوق ذخیره فرهنگیان بی‌پاسخ گذاشت. تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان موضوعی که طی ماه‌های اخیر توجه افکار عمومیبخصوص فرهنگیان را بخود جلب کرده بود با دستگیری مدیرعامل سابق صندوق و برخی از افراد وارد فاز جدیدی شد.اینکه حجم و میزان تخلفاتاحتمالیصندوق ذخیره فرهنگیان چقدر است و متخلفان چه کسانی هستند و چگونه باید با متخلفان برخورد کرد، بحثی است که علی‌القاعده دستگاه‌های نظارتی یا قوه قضاییه باید آن را بررسی کنند و تصمیم لازم را اتخاذ کنند.

در حالی که اصل وجود تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان امری غیر قابل کتمان است و حتی مسوولان ارشد نظام و قوه‌قضایه به صورت ضمنی بر اینکه در مواردی تخلفاتی صورت گرفته است، اذعان دارند یکی از اعضای هیات امنا مدعی است که«آنچه روی داده اختلاس نبوده؛ بلکه معوقات بانکی است که برخی از آنها بازگردانده نشده اند!؟»حاجی وزیر آموزش‌و‌پرورش دولت اصلاحات و رئیس شورای سیاست‌گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان مدعی است که« تخلفی در این صندوق رخ نداده است و حمله مدعیان تخلف برای تاثیرگذاری بر انتخابات آتی و سبد رای روحانی است.»

حال سوال اساسی فرهنگیان این است:« آیا پرداخت وام‌های چند ده میلیاردی با کارمزد بسیار کم و با وثیقه‌های نامعتبر، تهاتر املاک با قیمت‌های غیرواقعی در مقابل بدهی بعضی از بدهکاران، مطالبات بلاوصول، انتصاب بستگان در صندوق ذخیره فرهنگیان و پرداخت پاداش‌های نجومی به مدیران صندوق فرهنگیان تخلف نیست؟چگونه می‌توان پذیرفت که ارقام نجومی که بازگردانده نشده‌اند معوقات بانکی باشد؟ اگر هیچ تعرضی به سهام و دارایی‌های صندوق صورت نگرفته است، پس این همه هیاهو برای چیست و چرا از اثبات عدم تخلف ناتوانید؟»

صرف نظر از انگیزه واقعی کسانی که برحسب سلیقه سیاسی خود نوعاً با ژست دلسوزی خبرهای مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان را نقل می‌کنند، نگاهی به عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان این واقعیت را آشکار می‌کند که صندوق ذخیره فرهنگیان با مشکلات اساسی رو به روست و هم از لحاظ مدیریتی و هم از لحاظ اقتصادی با مشکلات جدی درگیر است و برای برون رفت از این وضعیت نیازمند تغییرات و اصلاحات جدی در اساسنامه خود می‌باشد. مطمئناً بسیاری از ابهامات و نابه ‌سامانی‌های کنونی به عملکرد ضعیف و غیر شفاف هیات امنا، هیات مدیره و مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان بر می‌گردد.

به باور کارشناسان و صاحب‌نظران صندوق ذخیره فرهنگیان از اهداف اصلی خود منحرف شده و با بحران جدی مواجه شده است.موضوع تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان افکار عمومی معلمان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است و باید برای آن پاسخی قانع کننده و شفاف تهیه شود که مشخص شود که تخلفات احتمالی در چه حد بوده است و چه کسانی متخلف هستند؟مسلماً برخورد قاطعانه با موضوع تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان می‌تواند تا حدودی اعتماد از دست رفته معلمان را بازگرداند.

اکنون که تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان محرز شده است، اعضای هیات امنا بهتر است به جای استراتژی فرار به جلو نسبت به وظیفه نظارتی خود پاسخ‌گو باشند و صادقانه اشتباهاتشان را بپذیرند و برای جلوگیری از تخلفات احتمالی به آسیب شناسی چرایی رویدادن تخلفات بپردازند!

آقای حاجی؛ آدرس اشتباهی ندهید!؟

درباره تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان صادقانه سخن بگوید و مشکلات فرهنگیان را فدای اهداف سیاسی نکنید. فضاسازی و اتهام زنی‌ها خود باعث ابهام و نگرانی بیشتر فرهنگیان می‌شود. اجازه دهید بجای حاشیه‌سازی به اصل تخلفات رسیدگی شود!بی‌شک عدم شفافیت در مسائل مالی و نبود نظارت کافی مهم‌ترین زمینه ساز تخلفات بوده است.

* کارشناس ارشد جامعه‌شناسی

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی